Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zagrożony cmentarz w Bukownie k. Olkusza. Nigdy nie powinien tam powstać

Kolejny cmentarz z zakazem wstępu w okolicach Olkusza. Tym razem chodzi o cmentarz komunalny w Bukownie w powiecie olkuskim, gdzie gwałtownie podniósł się poziom wód gruntowych. Wykonana przez specjalistów ekspertyza hydrogeologiczna potwierdziła najgorsze obawy. Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że burmistrz miasta zwołał sztab kryzysowy. Położona niżej część cmentarza, na którym pochowanych jest 2 tysiące osób, jest wygrodzona taśmami.

Zamknięta część cmentarza komunalnego w Bukownie, fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

„Moja mama leży w wodzie”

O groźnej sytuacji na cmentarzu w Bukownie powiadomił grabarz:

Na początku grudnia zasygnalizował, że na dnie wykopywanych grobów znajduje się woda. To już był sygnał, że dzieje się bardzo źle. Wtedy podjęliśmy niezbędne kroki, by teren cmentarza ratować.

- mówi Marcin Cockiewicz, burmistrz Bukowna.

Mieszkańcy z niepokojem, ale i z uwagą przyglądają się działaniom miasta:

W tym miejscu są pochowani moi rodzice. Moja mama leży w wodzie

– mówi mieszkanka Bukowna. - Wydaje nam się, że to skutek zamknięcia kopalni. To bardzo ciężka sytuacja, aż ciarki przechodzą. Nie wiemy, co będzie dalej. Co będzie, jak stopnieje śnieg? – dodają inni.

Studnie pomogą?

Zwołano sztab kryzysowy i przedstawiono trzy możliwości rozwiązania problemu podnoszącego się gwałtownie lustra wody. Wybrano z nich jedną:

Metodą, którą możemy zastosować najszybciej i która przyniesie najbardziej oczekiwane skutki, będzie utworzenie zespołu kilku lub kilkunastu studni. Będą one odpompowywać wodę z terenu cmentarza, aby w sposób sztuczny wytworzyć lej depresji, który obniży poziom wód gruntowych do wymaganych przepisami prawa dwóch i pół metra

- mówi burmistrz. Chce, by studnie były gotowe w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Sanepid zakazuje i bada

Do tego czasu sanepid zaproponował tymczasowe środki ostrożności:

Jako inspektor występowałam do burmistrza o wygrodzenie najniżej położonej części cmentarza i wprowadzenie całkowitego zakazu wstępu oraz pochówków na tej części

- mówi inspektor Agata Knapik z olkuskiego sanepidu.

Jednocześnie uspokaja, że woda pitna jest monitorowana ze wzmożoną uwagą:

Wojewódzki Inspektor Sanitarny wyraził zgodę na zwiększenie częstotliwości poboru próbek wody do badań z tego terenu. Tak też robimy. Woda będzie badania 10-krotnie częściej. Myślę, że jeśli chodzi o wodociągi, będzie to dwukrotnie więcej próbek.

Ten cmentarz nie powinien nigdy tam powstać

Ta sprawa rozpoczęła dyskusję o samej lokalizacji nekropolii. Zdaniem sanepidu ten cmentarz nigdy tam nie powinien być zlokalizowany. Decyzja na temat lokalizacji na takim terenie zapadła pod koniec lat 80.

Sprawą, którą należy rozważyć, jest kwestia znalezienia na terenie miasta pod nową lokalizację nowego cmentarza komunalnego – daje burmistrz Bukowna.

Ograniczenia wstępu na cmentarz parafialny w Bolesławiu

Od połowy października 1/3 cmentarza w Bolesławiu jest zamknięta. W lipcu tego roku stwierdzono pustki poeksploatacyjne pod południowo-zachodnią częścią cmentarza. W sumie mowa o 24-metrowej powierzchni z zagłębieniami od 1,5 do 4 metrów głębokości.
Obecnie prace wzmacniające grunt. Firma, która je wykonuje na cmentarzu, miała je zakończyć jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, tak się jednak nie stało. Koszt wykonania robót wzmacniających zagrożony teren pokrywa ZGH Bolesław.

Problematyczna obwodnica Bolesławia

Wyczekiwana droga końcem 2022 roku odciążyła wreszcie, zwłaszcza z ruchu samochodów ciężarowych, centrum Bolesławia. Radość mieszkańców nie trwała długo, 14 lutego 2023 roku przy obwodnicy powstało zapadlisko. Kolejny lej pojawił się w maju, ale tym razem w pasie jezdni. Decyzją Nadzoru Budowlanego i Zarządu Drogowego w Olkuszu obwodnicę wyłączono z użytku. Do tej pory na jej krańcach stoją barierki i znaki zakazu wjazdu oraz zakazu ruchu.

W kwietniu 2024 r. władze powiatu zgodnie z zapowiedziami złożyły wniosek do sądu przeciwko Zakładom Górniczo-Hutniczym „Bolesław” w Bukownie.

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię