Przypomnijmy, że część terenu boisk została wskazana jako obszar zagrożony powstaniem zapadlisk. Na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń wykonano ponowne badania, tym razem inną metodą - grawimetrem.
Mimo że wyniki miały być dostępne na przełomie maja i czerwca, wciąż ich oczekujemy.
OŚWIADCZENIE SRK S.A.
W związku z informacjami dotyczącymi Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini, które pojawiają się w przestrzeni medialnej oraz wiadomością przekazaną przez dyrektor placówki Kingę Grzybowską informujemy, że pod budynkiem szkoły nie było prowadzonej płytkiej eksploatacji górniczej. Dodatkowo budynek ten został objęty filarem ochronnym, zatwierdzonym przez Okręgowy Urząd Górniczy w 1957 roku.
Nieprawdą jest, że na terenie placówki przeprowadzono badania georadarem spektralnym, które wykazały anomalie. Trasę przejazdu georadaru zaprezentowano opinii publicznej 15 lutego br. podczas prezentacji wyników badań w Domu Kultury Sokół w Trzebini, a z której jasno wynika, że nie obejmowała ona terenu szkoły Edison. Badania georadarowe nie były konieczne z uwagi na wspomniany wcześniej fakt braku prowadzonej płytkiej eksploatacji i zastosowania filaru ochronnego.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zleciła wykonanie badań mikrograwimetrycznych na tym terenie, które zostały wykonane na przełomie kwietnia i maja br. Z otrzymanego dziś sprawozdania wynika, że zarówno budynek Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini, jak i Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini wraz z pobliskimi boiskami są bezpieczne. Podmiot badawczy wykonujący badania mikrograwimetryczne na tym terenie zalecił prewencyjne wykonanie 3 odwiertów kontrolnych, jednak w znacznej odległości od budynku szkoły Edison (ok. 80 m).
W związku z powyższym argumenty podnoszone przez dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini Kingę Grzybowską, jako powody zamknięcia placówki, a przede wszystkim "budzącą wątpliwość kwestię zapadlisk oraz wątpliwą sytuację terenu boiska przy szkole” nie mają pokrycia w rzeczywistości.