„Po wymianie zniszczonego poszycia gontowego na dachu prezbiterium i nawy oraz szalowania na elewacjach bocznych przyszedł czas na wieżę kościoła. Z barokowego hełmu zrzucono stare pokrycie blachą zastępując go gontem” – poinformował cytowany w komunikacie ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.
Duchowny dodał, że wymiana poszycia stworzyła okazję do korekty sylwety baniastego hełmu, który został zniekształcony na początku XX w., gdy uproszczono jego barokowe kształty, kryjąc go blachą. „Przy okazji wyzłocono banię i zabezpieczono krzyż wieńczący wieżę. Pracom konserwatorskim poddano także elewacje boczne izbicy pod hełmem, dekorowane charakterystyczną koronką o późnogotyckiej formie” – zaznaczył ks. Tracz.
W następnym etapie zostanie przeprowadzony remont szalowania wieży wzniesionej w konstrukcji na tzw. słup.
Prace konserwatorskie i restauratorskie były możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Małopolskiego Konserwatora Zabytków.
Kościół w Porębie Wielkiej został wzniesiony na początku XVI w. W 1644 r. została do świątyni dobudowana wieża.
Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim.