Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wykopaliska archeologiczne na zamku Lipowiec. Badacze natrafili na wiele niespodzianek

  • Natalia Feluś
  • date_range Wtorek, 2024.04.09 18:36 ( Edytowany Środa, 2024.04.10 14:32 )
Na Zamku Lipowiec w Babicach w powiecie chrzanowskim trwają wykopaliska archeologiczne. To przygotowanie do projektu, który ma na celu jeszcze lepsze zabezpieczenie zamku i zaprezentowanie go turystom w pełnej okazałości. Dotyczy to m.in. odkopanych fragmentów murów z XIV w., ale to nie koniec niespodzianek, na jakie trafiają badacze. Tymczasem od jutra zamek znów będą mogli odwiedzać turyści.

Fot. Natalia Feluś

Posłuchaj co mówi Marek Szymaszkiewicz - kustosz muzeum i archeolog
Krótka przerwa była spowodowana większymi pracami wykopaliskowymi. Archeolodzy od kilku miesięcy nieprzerwanie pracują na terenie zamku. Muzeum Małopolski Zachodniej, które zajmuje się obiektem zapewnia, że nie przeszkodzą one w zwiedzaniu w sezonie turystycznym. Po zakończonych wykopaliskach będzie można oglądać jeszcze więcej odkrytych historycznych fragmentów zamku.
Jeżeli okaże się, że uda się wzmocnić XVIII wieczny mur i odsłonić przynajmniej koronę muru XIV wiecznego by ją potem zrekonstruować - to obniżenie tego nasypu pozwoli nam dostępny obszar podzamcza znacznie powiększyć na różnego rodzaju imprezy czy eventy. 
- mówi Marek Szymaszkiewicz, kustosz muzeum i archeolog.
Na razie prace archeologiczne potrwają do jesieni. Potem powstanie projekt, którego realizacja możliwe, że już w przyszłym roku pozwoli zmienić dostępny wygląd podzamcza.
Co ciekawe, podczas prac archeologicznych natrafiono na wiele ciekawych artefaktów.
Napotyka się różne przedmioty z bardzo różnych epok, bo mamy całą kolekcję monet z XX wieku, z okresu międzywojennego, no i wreszcie mamy jakieś drobne monetki, jakieś denarki jagiellońskie z tej ścieżki XV-XVI-wiecznej no i taki ładny półgrosz Zygmunta Starego
- dodaje Szymaszkiewicz
Półgrosz Zygmunta Starego z 1507 r. Fot. FB Zamek Lipowiec

Półgrosz Zygmunta Starego z 1507 r. Fot. FB Zamek Lipowiec

Archeolodzy znaleźli także serię obrobionych, dwustronnie szlifowanych kamieni, prawdopodobnie z blatów ołtarzy, takich jak marmur czy gabro oraz inne surowce skalne, które będą dopiero rozpoznawane. Jak zauważa Szymaszkiewicz, mogły one stanowić elementy posadzek.
Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię