Park zajmie powierzchnię 14 ha. Zdaniem prezydenta miasta Janusza Chwieruta, powstaną tam m.in. nowe ścieżki spacerowe, połączone z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Na obrzeżach wybudowane zostaną trzy place. Będą to przestrzenie ułatwiające spotkania turystów i mieszkańców. W parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano bowiem miejsce na ustawienie sceny lub wykorzystanie pod camping. Wybudowane zostaną też toalety i wyremontowany istniejący parking. Powstanie nowe oświetlenie.

Wykonawca został wyłoniony w przetargu, na który napłynęły trzy oferty. Propozycja firmy z Przeciszowa była najkorzystniejsza. Wartość prac wyniesie 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł.

Park jest częścią projektu tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, którego realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których ok. 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem, a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików.

 

 

(PAP/ko)