Jak podkreślił w poniedziałek wojewoda Kmita, dostępność komunikacyjna ma znaczenie ponadregionalne. „Codzienne obowiązki, praca, nauka generują spory ruch mieszkańców pomiędzy miastami, powiatami, a nawet, jak w przypadku chociażby powiatu olkuskiego – województwami. Inwestycje w infrastrukturę kolejową mają tu swoje ogromne znaczenie” - wskazał.
Według niego stacja kolejowa w Olkuszu po przebudowie zyska nowe oblicze, zwiększy się dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, a dzięki modernizacji urządzeń obiekt uzyska dostosowanie do nowych możliwości rozwoju kolei.
PKP Polskie Linie Kolejowe pod koniec sierpnia br. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót związanych z przebudową stacji kolejowej w Olkuszu.
Inwestycja obejmie kompleksową przebudowę pięciu torów wraz z siecią trakcyjną. Wybudowane zostaną dwa perony o długości 400 i 500 metrów. Nowe obiekty wyposażone będą w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych dla osób niedowidzących i słabo widzących.
Dotychczasowa kładka dla pieszych, stanowiąca dojście do peronów, zostanie zastąpiona przejściem pod torami z windą.
Ponadto, na stacji Olkusz planowana jest modernizacja urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych oraz sterowania ruchem kolejowym. Jak zapowiedziano, w wyniku modernizacji stacja w Olkuszu będzie dostosowana do nowych możliwości rozwoju kolei, m.in. w ramach CPK. W przy