Fot. Natalia Feluś
Działania, które wiązały się z budową 7 przepławek miały na celu udrożnienie prawie 100 km rzek — była to Wisła, Soła Skawa. Dzięki przebudowie tych 7 obiektów, które w przeszłości zostały wybudowane. Umożliwiamy rybom wędrówkę w górne partie, czyli możliwość swobodnego przemieszczania się i rozmnażania się. Jako Wody Polskie RZGW w Krakowie od ponad 10 lat silnie pracujemy nad takimi projektami
- mówił Radosław Radoń, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie podczas konferencji prasowej w Dworach w powiecie oświęcimskim.
Budowa przepławki dla ryb na prawym brzegu rzeki Wisły w obrębie miejscowości Gromiec i Oświęcim wiązała się także z wprowadzeniem rozwiązań dla turystyki kajakowej. Całość inwestycji kosztowała 60 mln złotych.
Poprawa warunków w rzekach Wisła i Soła, które przepływają przez miasto i okoliczne miejscowości to także poprawa jakości spędzania wolnego czasu przez mieszkańców:
50 lat temu można było oglądać te wspaniałe spektakle ryb, które szły na tarło. To zanikło, ale zaczyna się to powoli odbudowywać, czystość rzek jest zdecydowanie lepsza, ponieważ ja już mieszkając nad Sołą, widzę raki, które tam zaczynają bytować, a raki potrzebują czystej wody. Świadczy to o tym, że środowisko się odnawia, a nam zależy na tym, żeby ludzie po pracy mieli, gdzie odpocząć
- zaznacza Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim.
Oprócz ryb odbudowuje się tutaj ptactwo wodne. Nad rzekami i nad okolicznymi stawami żyją ślepowrony i czaple. Dbanie o ich środowisko naturalne to także dbanie o jakość życia mieszkańców.