Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W powiecie olkuskim nie ma już bakterii E.Coli. Woda jest już zdatna do spożycia

Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, woda w sieci na terenie powiatu olkuskiego jest już czysta i zdatna do spożycia. Alarm został odwołany. Przypomnijmy, od poniedziałku woda z kranów w miejscowościach na terenie powiatu olkuskiego nie nadawała się do spożycia przez ludzi. W wodzie wykryto bakterie. Nie wiadomo, jak dostały się one do systemu wodociągowego. Woda nie mogła być spożywana nawet po uprzednim przegotowaniu. Jak ustalił reporter Radia Kraków, sprawę zbada policja i prokuratura.

Do beczkowozów z wodą zdatną do spożycia ustawiały się gigantyczne kolejki. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj co mówi starosta olkuski, Paweł Piasny
Woda z kranów w powiecie olkuskim nie nadaje się do spożycia
Do wody prawdopodobnie dostały się ścieki. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób mogło do tego dojść. "Będziemy na pewno tę sprawę wyjaśniać. Naszym priorytetem było oczywiście wpuszczenie czystej wody do kranów mieszkańców. Kolejnym krokiem będzie wyjaśnienie, co spowodowało zanieczyszczenie wody, i jak zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami w przyszłości" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Piasny, starosta olkuski. 
 
Sanepid akcję olkuskich służb ocenia dobrze. "Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji co 24 godziny wykonuje badania mikrobiologiczne wody. Gdyby nie to, nie udałoby się nam tak szybko zdiagnozować problemu i tak szybko się z nim uporać" - ocenia Agata Knapik z olkuskiego sanepidu.  
 
Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, pod lupą olkuskiego sanepidu znajdzie się kopalnia w Bukownie. To tam pobierana jest woda, która została skażona bakterią coli. Urzędnicy podkreślają, że chcą jedynie sprawdzić, jak bakteria dostała się do wody, ale nie przesądzają o tym, że za skażeniem stoi kopalnia. Ujęcie wody w kopalni w Bukownie ma zostać jeszcze w tym roku wyłączone - zastąpi je inne źródło. 
 

 

 
Woda z sieci wodociągowej nie nadawała się do spożycia w następujących gminach i miejscowościach: 
  • Gmina Olkusz: Olkusz, Rabsztyn, Podgrabie, Olewin, Osiek, Sieniczno, Witeradów, Zimnodół, Żurada, Zederman, Gorenice, Niesułowice, Bogucin Mały
  • Gmina Klucze: Jaroszowiec, Klucze, Bogucin Duży, Rodaki, Ryczówek, Ryczówek – Godawica, Chechło, Golczowice, Hucisko, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Cieślin, Bydlin, Kolbark, Krzywopłoty
  • Miasto Bukowno
  • Gmina Bolesław: Bolesław, Hutki, Krążek, Krzykawa, Krzykawka, Krze, Kolonia, Laski, Małobądz, Międzygórze, Podlipie, Ujków Nowy
Przez cały czas władze powiatu olkuskiego starały się zrobić wszystko, żeby kryzys był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. W wielu miejscach stanęły beczkowozy, które dostarczały ludziom zdatną do użytku wodę. Mimo wszystko w poniedziałek w sklepach w Olkuszu zabrakło wody butelkowanej. Mieszkańcy musieli jechać do Krakowa lub na Śląsk, żeby zaopatrzyć się w zapasy.
 
- Człowiek nawet nie zdaje sobie na co dzień sprawy co to znaczy woda. Teraz wiem. Szkoła mnie poinformowała, że dziecka nie mogę przyprowadzać dziecka do przedszkola, bo woda jest skażona. Udało się nabrać 40 litrów wody - mówili mieszkańcy Olkusza.
 
 
- W żadnej z gmin, w których doszło do skażenia wody nie było przypadków zatruć mieszkańców - poinformowały władze powiatu olkuskiego.
 
 
 
 
 
 
RK/kp
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię