Z obozu udało się zbiec blisko 200 więźniom, którzy w większości przeżyli wojnę. 25 osób wydostało się na wolność, ale po pewnym czasie zostało ujętych, nieraz przypadkowo, i osadzonych w więzieniu lub w obozie. Ponad 400 uciekinierów zostało zastrzelonych podczas ucieczki lub pojmanych i skierowanych ponownie do obozu, gdzie większość zginęła.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum dodał, że nie udało się ustalić losów ponad 250 osób, które próbowały zbiec. „Można przypuszczać, że skoro w niemieckich dokumentach nie został odnotowany fakt ich pojmania, to dla części z nich ucieczka zakończyła się powodzeniem. Ponadto dla 20 osób brakuje jakichkolwiek danych dotyczących przebiegu ucieczek” – wskazał.

Autor lekcji Jacek Lachendro podał, że najliczniejszą grupą uciekinierów z Auschwitz byli więźniowie polscy. „Wiązało się to z faktem, że Niemcy założyli obóz dla Polaków, a dopiero od połowy 1941 r. zaczęli kierować do niego więźniów innych narodowości, wśród których od wiosny następnego roku przeważali Żydzi. Polacy mieli większe szanse powodzenia: znali język i orientowali się w geografii terenu. Drugą najliczniejszą grupą uciekinierów byli obywatele Związku Sowieckiego, a następnie Żydzi, wśród których przeważali Żydzi z Polski” – powiedział.

Najwięcej ucieczek odnotowano z komand zatrudnionych w obozie Auschwitz II-Birkenau i pobliżu - 381 osób. Z obozu macierzystego Auschwitz I i jego sąsiedztwa uciekły 203 osoby, a z podobozów 167. „Ucieczki nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie części mieszkańców z terenów przyobozowych, którzy z narażeniem życia pomagali uciekinierom udzielając im schronienia, dając ubrania czy żywność” – podkreślił Jacek Lachendro.

Lekcja dostępna jest TUTAJ. Została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Szefowa sekcji e-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum Agnieszka Juskowiak-Sawicka poinformowała, że lekcja przybliża m.in. położenie geograficzne obozu, jego system zabezpieczeń, system alarmowy, represje, jakie spotykały pojmanych uciekinierów, a także opisuje bunty zbiorowe i historie 25 wybranych ucieczek. „To m.in. pierwsza ucieczka z Auschwitz Tadeusza Wiejowskiego, ucieczka Kazimierza Piechowskiego, Eugeniusza Bendery, Stanisława Jastera i Józefa Lemparta, ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego, ucieczka Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, a także Rudolfa Vrby i Alfreda Wetzlera. Wszystko wzbogacają fotografie, schematy, relacje oraz mapy, tam gdzie droga uciekinierów mogła zostać odtworzona” – powiedziała Juskowiak-Sawicka.

Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r. Dotychczas udostępnione przybliżają m.in. historię obozu, losy Polaków w Auschwitz i obozowego ruchu oporu, deportacje i zagładę węgierskich Żydów oraz Romów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

 

 

 

(PAP/ko)