Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Oświęcim: Wizyta wicekanclerza Niemiec w muzeum Auschwitz

Na niespełna tydzień przed 25. rocznicą polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się z młodzieżą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

PAP/Stanisław Rozpędzik

Wicekanclerz Gabriel spotkał się z młodzieżą w muzeum Auschwitz, fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Gabriel odwiedził w sobotę blok śmierci w najstarszej części obozu - Stammlager oraz teren obozu śmierci Birkenau. Spotkał się ponadto z niemiecką i polską młodzieżą, w tym uczniami szkoły zawodowej przy zakładach Volkswagena, uczniami z Bierunia oraz studentami szkoły policyjnej w Hamburgu. Wicekanclerzowi towarzyszył wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Christoph Heubner, który od lat organizuje pobyty młodzieży niemieckiej w muzeum Auschwitz połączone z udziałem w pracach konserwatorskich.

"To od was zależy kształt Europy w czasach, gdy znalazła się ona w obliczu nowych wyzwań i gdy wczorajsze upiory zaczynają zdobywać uznanie na salonach" - powiedział Gabriel.

Na swojej stronie internetowej Gabriel napisał, że żadna podróż nie pozostawiła na nim tak trwałego wrażenia, jak jego pierwsza podroż do miejsca pamięci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz.

"To było na krótko przed przyjściem na świat mojej pierwszej córki. To pomieszczenie z setkami dziecięcych butów. To poruszyło mnie do głębi" - napisał niemiecki socjaldemokrata.

Gabriel zaznaczył, że jego ojciec aż do śmierci wierzył w nazistowską ideologię i uważał Auschwitz za wymysł Amerykanów. Szef SPD wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Auschwitz, zrozumieją, że "muszą się angażować, by największy projekt pokojowy, jakim jest Unia Europejska, nie uległ zniszczeniu". "Wielu ludzi nie docenia dziś UE, wielu przyczynia się do jej niszczenia" - napisał Gabriel na swojej stronie internetowej.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku dla politycznych więźniów z okupowanej Polski. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,7 mln ludzi. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku Polska i Niemcy obchodzą 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku oraz 30. rocznicę powstania Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

PAP/wacha

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię