Wicedyrektor przypomniał, że w ubiegłym roku były niemiecki obóz zwiedziła rekordowa liczba 1,72 mln osób. „Milion odwiedzających odnotowaliśmy wówczas na przełomie lipca i sierpnia, czyli nieco później niż w tym roku” – powiedział.
Jak dodał, chęć przyjazdu zadeklarowało blisko 300 tys. uczestników ŚDM. Od 20 do 28 lipca oraz między 1 a 3 sierpnia Miejsce Pamięci będzie dostępne wyłącznie dla nich. Ze względu na ochronę konserwatorską nie wejdą do wnętrz historycznych budynków. Trasę przejścia zaplanowano tak, aby pielgrzymi zobaczyli najważniejsze miejsca zarówno w byłym Auschwitz I oraz byłym Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży wystawa plenerowa. Każdy otrzyma ulotkę informacyjną. 29 lipca Muzeum odwiedzi papież Franciszek.
Sawicki poinformował, że wysoka frekwencja niesie za sobą wyzwania związane m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. W Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje zakaz palenia tytoniu i e-papierosów.
Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
(PAP/ko)