Scenariusz zakłada atak terrorystyczny z użyciem improwizowanego ładunku wybuchowego zawierającego materiał promieniotwórczy (tzw. brudna bomba). Wszystko zostało zainscenizowane na potrzeby ćwiczeń taktyczno-specjalnego Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania WSPÓLNY PATROL-25, które odbywają się w tym tygodniu na terenie całej Polski.
Rafineria ORLEN Południe w Trzebini to jeden z kluczowych punktów na mapie przemysłowej Małopolski, a także jeden z obiektów infrastruktury strategicznej. Dzisiejsze ćwiczenie mają na celu weryfikację skuteczności reakcji służb i organów ochrony ludności w przypadku wystąpienia zagrożenia. To także sprawdzenie w praktyce rozwiązań planistycznych, w których uczestniczy wiele komponentów
- tłumaczył Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
Samochód pułapka, cez i big bagi
Według scenariusza na teren zakładu miał być wwieziony ładunek wybuchowy - w samochodzie dostawczym pod pretekstem dostarczenia substancji chemicznych niezbędnych do regularnej produkcji surowców. Kierowca samochodu pułapki posiadał odpowiednie dokumenty przewozowe. W przestrzeni ładunkowej znajdowały się m.in. KOH i NaOH w workach lub big bagach (w rzeczywistości wypełnione piaskiem). Podczas kontroli przy bramie wjazdowej ochroniarz nie zauważył ukrytego wśród dostarczanych materiałów improwizowanego ładunku wybuchowego.
Po sprawdzeniu pojazdu i uzyskaniu zgody na wjazd na teren zakładu, kierowca zamarkował powrót do samochodu i zbiegł z miejsca. Po chwili doszło do eksplozji i pożaru pozostawionego pojazdu. Ochrona uruchomiła służby zakładowe, w tym Zakładową Straż Pożarną. Po upływie 10 minut od wybuchu sekretariat zakładu otrzymał telefon od nieznanej osoby z informacją, że w zdetonowanym ładunku znajdują się związki promieniotwórcze.
Sprawdzić stan przygotowania
Jak przyznaje podpułkownik Marcin Czapeczko z Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, takie miejsca jak rafineria w Trzebini (jest obiektem infrastruktury krytycznej), mają istotny wpływ na funkcjonowanie kraju, są łakomym kąskiem dla potencjalnego agresora. Szczególnie w czasie, kiedy prowadzone są działania hybrydowe, destabilizacyjne i sabotażowe mające osłabić państwo. Stąd bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tego typu obiektów.
Ćwiczenie WSPÓLNY PATROL-25 to efekt trzyletnich przygotowań i szkoleń jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. To okazja do sprawdzenia możliwości współdziałania oraz stan przygotowań służb i organów ochrony ludności do realizacji zadań związanych z zagrożeniami CBRN (chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi).