Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Olkuszu natrafiono na kilkadziesiąt fragmentów macew

  • Natalia Feluś
  • date_range Środa, 2023.10.25 09:35 ( Edytowany Środa, 2023.10.25 09:49 )
Żydowskie płyty nagrobne zostały znalezione podczas prac przebudowy dawnego budynku liceum na apartamentowiec. Miasto miało świadomość, że w tym miejscu mogą znajdować się zabytkowe macewy. Podczas okupacji w budynku szkolnym znalazł swoją siedzibę wojskowy szpital i to do jego rozbudowy Niemcy używali żydowskich płyt nagrobnych.

Fot. UMiG Olkusz

Posłuchaj co mówi Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu

Niemcy dobudowy ogrodzenia wokół budynku, a także drogi dojazdowej użyli zabytkowych macew zabranych ze starego cmentarza żydowskiego, znajdującego się przy ulicy Kolorowej w Olkuszu. Teraz gdy ta prywatna inicjatywa tworzenia apartamentowca jest w toku, zwróciliśmy się do wykonawcy oraz do inwestora z prośbą, że jeżeli znajdą się te macewy, a wiedzieliśmy, że one tam się znajdują, to żeby je przewieźć w sposób bezpieczny na teren cmentarza żydowskiego

- wyjaśnia Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Władze miasta będą się teraz kontaktować z przedstawicielami środowisk żydowskich, aby ustalić co dalej zrobić z fragmentami macew, by zachować je w oryginalnej formie jako dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Kilka najlepiej zachowanych macew, znalezionych wcześniej na terenie Olkusza, trafiło do piwnic dawnego starostwa przy rynku i stanowi część ekspozycji Podziemny Olkusz.

Najstarsza informacja o cmentarzu żydowskim w Olkuszu jest datowana na 1584 rok. Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony przez Niemców, a większość macew i tumb wywieziono. Najstarsze zachowane macewy pochodzą z początku XVII wieku.

W ostatnich latach staraniem władz Olkusza cmentarz przy ul. Kolorowej został uporządkowany. Kilkadziesiąt zachowanych nagrobków zostało ustawionych w kilku rzędach. Drugi cmentarz żydowski w Olkuszu znajduje się przy ulicy Jana Kantego.

Cmentarz powstał na początku XX wieku i uległ zniszczeniu podczas okupacji oraz w okresie powojennym. Obecnie na jego terenie znajduje się około dwustu zachowanych nagrobków i ich fragmentów. W ostatnich latach cmentarz został ogrodzony, naprawiono część uszkodzonych macew, wycięto drzewka i krzewy porastające teren, a przy wejściu na cmentarz ustawiono tablicę informacyjną z planem i historią cmentarza oraz nazwiskami pochowanych tam osób.

Źródło: UMiG Olkusz
Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię