Muzeum Auschwitz w tym roku odwiedza szczególnie dużo osób. W połowie lipca ich liczba sięgnęła 1 mln. Stało się to niemal miesiąc wcześniej niż w roku 2015. Na rosnącą frekwencję zwracał uwagę m.in. dyrektor Muzeum Piotr Cywiński podczas niedawnego posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przypomniał, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w ciągu zaledwie 10 dni na przełomie lipca i sierpnia były niemiecki obóz zwiedziło ponad 155 tys. pielgrzymów. „Było to największe logistyczne wyzwanie w prawie 70-letniej historii Muzeum” – mówił.

Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

 

(PAP/ko)