Dyrektor kęckiego muzeum Łukasz Gieruszczak, cytowany przez służby prasowe diecezji, wskazał, że liturgiczna kapa "jest swoistym bohaterem muzealnego wydarzenia, a jednocześnie magnesem przyciągającym zainteresowanie zwiedzających".
"Kapa to podziękowanie króla za wstawiennictwo błogosławionego Jana Kantego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem, gdzie między innymi wojska polskie stanęły przeciwko armii tureckiej. Nawiązujemy innymi eksponatami do tamtych czasów i wydarzeń" – powiedział Gieruszczak.
Wśród eksponatów jest łombaszka, czyli turecki bęben bojowy, który stał się łupem wojennym polskiej armii. Jest też portret fundatora klasztoru franciszkanów reformatów w Kętach Andrzeja Żydowskiego, chorążego krakowskiego i uczestnika odsieczy wiedeńskiej.
Zdaniem kuratora wystawy Janusza Kudłacika, liczne zabytki i dzieła sztuki sakralnej na ekspozycji są niezaprzeczalnym świadectwem wpływu Kościoła katolickiego na dzieje Kęt. Dyrektor Gieruszczak zaznaczył, że przed rozpoczęciem prac twórcy ekspozycji przyznali, że trudno mówić o historii miasta w oderwaniu od historii Kościoła katolickiego na tych terenach. "Dlatego pokazujemy przenikanie się tej sfery sacrum i profanum" – wyjaśnił.
Gieruszczak zwrócił uwagę, że łącznikiem pomiędzy sacrum i profanum jest snycerz Stanisław Jarząbek starszy. "Został sprowadzony do Kęt z Podhala przez córkę młynarza Karolinę Naglik po to, żeby zajął się rzeźbą w drewnie i snycerstwem. W nowo powstałym wtedy pod koniec XIX wieku klasztorze, u dzisiejszych klarysek, a wcześniej kapucynek, te jego prace można zobaczyć" – wskazał.
Ekspozycję, na której zobaczyć można przedmioty będące depozytami z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny w Krakowie, a także lokalnych świątyń czy zbiorów prywatnych, oglądać można do 17 grudnia. Wstęp jest wolny.
- A
- A
- A
W kęckim muzeum można oglądać wystawę o przenikaniu się sacrum i profanum
Ekspozycję "Kęty – między sacrum a profanum” zobaczyć można w kęckim muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego. Wśród eksponatów jest między innymi liturgiczna kapa, uszyta z aksamitnej tkaniny podarowanej przez króla Jana III Sobieskiego – podała diecezja bielsko-żywiecka.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:44
Turystyczny pobyt w Muszynie będzie droższy
-
19:21
Prof. Hubert Huras po raz kolejny wojewódzkim konsultantem w dziedzinie położnictwa i perinatologii
-
17:55
Rozpoczęła się konserwacja XVIII-wiecznego obrazu Matki Bożej z Andrychowa
-
17:01
Wisła wraca z Głogowa z kompletem punktów!
-
16:29
Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Krakowie. Skupił się na kwestii bezpieczeństwa
-
16:03
Bogdan Klich złożył mandat senatora. Pokieruje polską ambasadą w USA
-
15:55
Wisła Kraków gra o awans do strefy barażowej. TRANSMISJA + RELACJA LIVE
-
15:03
Na co dzień dyskutują przy stole, teraz zmierzyli się... w stołowym tenisie
-
14:25
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w górach. Najsilniej ma wiać w nocy
-
14:23
Ten mecz rozegrano 100 lat temu! W sobotę go odtworzono
-
14:05
Sprzeciw ws. "elektryków" na trasie do Morskiego Oka. "Mamy nadzieję, że normalność zwycięży"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze