Strażacy ochotnicy z Alwerni zbiory gromadzą od 70 lat. To około 4 tysięcy eksponatów, w tym ponad 20 zabytkowych samochodów. Niestety ta jedna z najcenniejszych strażackich kolekcji w Polsce przechowywana jest w blaszanym garażu.
Muszą być przechowywane w garażu tej części bojowej, jak to nazywamy, naszej remizy, ponieważ to są tak wartościowe eksponaty, że w tej hali, która gdzieś tam przemaka, czasem jest w niej zimno, mogłoby to im zaszkodzić. Stoimy teraz przed Mercedesem z 26 roku. To taka nasza perełka
- opowiadał w programie Skarby Małopolski naczelnik OSP w Alwerni Tomasz Siemek.
W przyszłym roku zbiory trafią do nowoczesnego muzeum. Powstanie w pobliżu ryku. Budynek będzie miał trzy kondygnacje i ogromną przestrzeń wystawienniczą.
Z 2300 metrów kw. 1500 metrów jest przeznaczone na ekspozycję. Oprócz tego będą jeszcze dwa pomieszczenie związane z możliwością przeprowadzenia warsztatów, lekcji i konferencji
- mówi Marek Bębenek, dyrektor Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, którego oddziałem będzie Muzeum Pożarnictwa.
To będzie muzeum z grupy muzeów technicznych, bardzo nowoczesne, z multimediami. Projekt współfinansowany jest z UE, cała inwestycja opiewa na ponad 20 mln, z czego 8 mln 100 tys. to są środki z UE. Ponad 11 mln jest z budżetu województwa małopolskiego i pół miliona z budżetu gminy Alwernia.
- mówi Iwona Gibas członek zarządu województwa małopolskiego.
Pierwsza łopata ma zostać wbita wiosną. Zakończenie prac planowane jest jesienią przyszłego roku - dodaje dyrektor Bębenek.
Nie jest to najlepszy czas na rozpoczęcie budowy. To jest 18 miesięcy na wybudowanie. Środki finansowe przewidywały oddanie budynku pod klucz, czyli z wyposażeniem. Nie będziemy się organizować dopiero przez następne lata, chciałbym na drugi dzień po przecięciu wstęgi już uruchomić ścieżkę do zwiedzania.
Ale i tak budowa nowego muzeum najbardziej ucieszyła miejscowych strażaków, którzy o muzeum z prawdziwego zdarzenia walczyli od kilku lat - przypomina naczelnik Tomasz Siemek:
Wszyscy jako ochotnicy z Alwerni bardzo się z tego cieszymy. Żeby ten blaszany garaż stał się w końcu muzeum z prawdziwego zdarzenia, gdzie każdy z ponad 20 samochodów będzie miał swoje miejsce, będzie go można zobaczyć.
Będzie to pierwsze w Małopolsce i drugie w Polsce Muzeum Pożarnictwa. To centralne znajduje się w Mysłowicach na Śląsku.
Dziś również do zbiorów nowego muzeum przekazano wyjątkowy eksponat. To ogromny samochód gaśniczy "Barracuda", który przez ponad 30 lat służył na lotnisku w Balicach.