- A
- A
- A
W Alwerni odsłonięto tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego
W Alwerni odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego. Premier Mateusz Morawiecki dziękując za inicjatywę, podkreślał, że to zaszczyt, który należy się wszystkim ludziom, z którymi jego ojciec szedł drogą do wolnej Polski.W uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci b. działacza opozycji demokratycznej, b. przywódcy Solidarności Walczącej, także b. marszałka seniora wzięli także udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila.
Premier wyraził wdzięczność inicjatorom uhonorowania jego zmarłego przed dwoma laty ojca. "Myślę, że gdyby był tutaj z nami to powiedziałby, że ten zaszczyt należy się wszystkim ludziom, z którymi szedł przez drogę do wolnej Polski, ludziom Solidarności, ludziom Solidarności Walczącej" - podkreślił szef rządu.
Przypomniał, że podczas II wojny światowej w Alwerni ukrywał się rtm. Witold Pilecki i, jak dodał, to zaszczyt, że pamiątkowa tablica pojawiła się właśnie w tym mieście. "To szczególny zaszczyt, że w takim mieście, w którym w 1943 roku ukrywał się Witold Pilecki będzie ten punkt orientacyjny, drogowskaz wolnych Polaków, drogowskaz, który ma wskazywać drogę do lepszej, solidarnej Polski" - powiedział Morawiecki.
Premier wskazywał na wagę pamięci o "ważnych czasach" i "ludziach, którzy tę drogę z nami przebywali i ją wytyczali". "Jak mówił nasz książę poetów: narody, które mają pamięć, mają też sumienie. I dlatego ważne jest (...), żeby razem z tymi, którzy chcą walczyć o lepszą, solidarną, suwerenną, silną Rzeczpospolitą, tę pamięć pielęgnować" - podkreślił szef rządu.
"Mój ojciec należał do ludzi, którzy wierzyli w to, że niepodległość nie kłóci się ze zjednoczoną Europą, że patriotyzm nie musi stać w sprzeczności z przyjaźnią pomiędzy narodami, że można konkurować ze sobą, ale też można i należy współpracować, jak najbliżej ze sobą współpracować" - wskazał Morawiecki.
Premier wyraził wdzięczność mieszkańcom i radzie gminy Alwernia za to, że "postanowili taki punkt orientacyjny" utworzyć. "Punkt, który będzie swego rodzaju drogowskazem wzmocnionej świadomości narodowej, walki o tożsamość, a także o przyjaźń między ludźmi i między narodami, bo to mojemu ojcu leżało bardzo na sercu" - zaznaczył.
Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł 30 września 2019 r.
PAP/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze