Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ulica Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu znajdująca się z jednej strony Muzeum Auschwitz od połowy czerwca jest opustoszała

  • Natalia Feluś
  • date_range Czwartek, 2023.09.21 15:20 ( Edytowany Czwartek, 2023.09.21 15:43 )
Hotel, restauracje, sklepy, punkty usługowe i kilka parkingów straciły większość klientów. Wszystko to za sprawą przeniesienia wejścia do Muzeum Auschwitz na drugą stronę obozu, na ulicę Więźniów Oświęcimia. Przedsiębiorcy zastanawiają się nad poprawą zaistniałej sytuacji. Obecnie muszą liczyć się z zamykaniem kolejnych lokali, które są źródłem ich utrzymania.

Fot. Natalia Feluś

Przedsiębiorcy z ulicy Leszczyńskiej z dnia na dzień stracili klientów, a ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

Biznes przestał istnieć. Brak jakiegokolwiek zainteresowania, co skutecznie prowadzi do tego, że jeden z lokali, który wynajmowałem, musiałem zamknąć. Wszystko wskazuje na to, że jak sytuacja się nie zmieni, będę zmuszony zamknąć drugi lokal, który jest moim jedynym źródłem utrzymania

- mówi Bogusz Siemek, najemca w pasażu handlowym przy ulicy Leszczyńskiej.

Obok pasażu znajduje się hotel Imperiale, który powstał 6 lat temu w celu obsługi turystów odwiedzających Muzeum Auschwitz.

Bazę hotelową posiadamy, posiadamy też dużą bazę jeżeli chodzi o miejsca parkingowe. Wiem, że tu u sąsiada był pasaż, gdzie była restauracja, obok była stołówka, w której liczne grono gości z całego świata się stołowało i w tej chwili nie znajdzie się ani jednej osoby, która siedziałby przy stoliku w restauracji i spożywała posiłek

- zaznacza Krzysztof Ślusarz, prezes firmy prowadzącej hotel Imperiale.

Przy tej samej ulicy działa miejskie Centrum Informacji Turystycznej, które — jak zauważa Krzysztof Kamiński, obsługujący tutejsze biuro — z powodu braku turystów nie spełnia swojej roli.

Naszą rolą jest pomoc turystom, udzielanie szeroko rozumianej informacji z obszaru turystyki. Rzeczywiście odnotowujemy systematyczny spadek ilości odwiedzających nasze biuro.

Teraz przedsiębiorcy chcą, by całą infrastrukturę turystyczną, która została na Leszczyńskiej połączyć z nowym wejściem przy Więźniów Oświęcimia. Są dwa rozwiązania tej sytuacji: otwarcie przejścia pieszego Aleją Bartoszewskiego to pierwsze z nich. Aleja jest łącznikiem między dwiema ulicami.

„Muzeum informuje, że decyzja o wyłączeniu tej części z ruchu zewnętrznego podyktowana została względami bezpieczeństwa. […] w obecnej sytuacji międzynarodowej związanej przede wszystkim z wrogimi wobec Polski działaniami Rosji i Białorusi, niezwykle trudne byłoby uzasadnienie tak dużej i ryzykownej zmiany w obowiązującym planie bezpieczeństwa Muzeum, która de facto polegałaby na ponownym wpuszczeniu całkowicie niesprawdzonych osób na teren muzealny”. -  czytamy w odpowiedzi na pismo mieszkańców pobliskiego osiedla wystosowane do ministra kultury w tej sprawie.

Drugim wyjściem jest wprowadzenie środków transportu, które mogłyby przewieźć turystów z ulicy Leszczyńskiej naokoło do nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Podstawiliśmy i opłacamy linię M, która dowozi turystów, mających możliwość za niewielki pieniądze pozostawienia swojego samochodu na naszym parkingu Park&Ride i tę linię miasto będzie utrzymywać. Nie bardzo widzę możliwość, żeby miasto zaangażowało się organizacyjnie i finansowo w kwestii dowożenia osób odwiedzających z parkingów z ulicy Leszczyńskiej do centrum, żeby tam mogli przejść na teren państwowego muzeum

- komentuje Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta miasta Oświęcim.

Miasto nie wyklucza poprowadzenia linii M w taki sposób, by jeździła ulicą Leszczyńskiej. Nic nie wskazuje jednak na to, że ulica ponownie będzie tętnić życiem.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię