- A
- A
- A
Ułani przejechali konno szlakiem ucieczki z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego
Ponad 50 ułanów wyruszyło w sobotę konno z Oświęcimia do Alwerni szlakiem ucieczki rtm. Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu Auschwitz – poinformował w czwartek Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento. To druga edycja rajdu konnego. „Sukces ubiegłorocznego rajdu spowodował, że tym razem w jeszcze liczniejszym gronie możemy oddać hołd bohaterom naszej historii i przybliżyć niezwykłą postać rotmistrza mieszkańcom Małopolski Zachodniej” – powiedziała prezes stowarzyszenia Auschwitz Memento, które współorganizuje wydarzenie, Paulina Wądrzyk.Jak podkreśliła Wądrzyk impreza promuje wśród gości i okolicznych mieszkańców projekt utworzenia Szlaku Ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, który może się stać niezwykłą, historyczno-przyrodniczą atrakcją turystyczną Małopolski. „Planowana trasa wiedzie najpiękniejszymi zakątkami regionu, od Oświęcimia do Nowego Wiśnicza” – zaznaczyła.
Rajd zainaugurowało zapalenie zniczy pod Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz przez delegację uczestników. Na szlak wyruszyli sprzed oświęcimskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Oprócz jeźdźców z chrzanowskiego Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Witolda Pileckiego, którzy wraz z Auschwitz Memento organizują rajd, byli też harcerze z Małopolski i Mazowsza. Gościnne w imprezie uczestniczył Jack Fairweather, angielski pisarz zafascynowany postacią rotmistrza.
„Na szlaku pojawił się Andrzej Pilecki, syn naszego bohatera, oraz Małgorzata Iłłakowicz, spokrewniona ze słynną poetką Kazimierą Iłłakowiczówną. Rok temu wyruszyła ona w samotną pielgrzymkę trasą ucieczki. Teraz pragnie spotkać się w większym gronie” – powiedział Bogdan Wasztyl.
Postoje odbyły się w Domu Ludowym w Gromcu i Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Wieczorem uczestnicy dotarli do mety w klasztorze Bernardynów w Alwerni. Tam odprawiona została dla nich msza św. Rajd zakończyło ognisko i koncert zespołu rockowego Forteca.
Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz. Trafił on do Londynu.
70 lat później trasę ucieczki odtworzyli muzycy Fortecy, którzy pokonali ją w zbliżonych do historycznych warunkach. 1 maja 2015 r. odbył się I Rajd Konny trasą ucieczki.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.
Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie stworzył grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
(PAP/M.Mędela/ko/bp)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:30
To był błysk! Iga Świątek z szybkim awansem do 1/8 finału AO
-
08:09
W ferie na drogach będzie więcej policyjnych patroli
-
07:57
KS UJ Kraków przed trudnym zadaniem
-
07:38
Wąsek i spółka powalczą w konkursie drużynowym w Zakopanem
-
07:23
Początek ferii zimowych będzie słoneczny i bez opadów
-
07:08
Potężny wybuch na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie. WIDEO
-
19:48
Adam Szostkiewicz: Mamy problem z mieszaniem się sfery kościelnej ze sferą świecką
-
19:21
Wąsek... i dalej długo nikt z naszych!
-
19:01
Spłonął zabytkowy budynek Starego Młyna w Nowym Sączu
-
09:30
Próbne testy z bronią jądrową czy upadek rosyjskiej sondy kosmicznej. Skąd się biorą izotopy plutonu w lodowcach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze