Dyrektor Centrum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz w rozmowie z PAP powiedział, że Oksana i Żenia nauczyły się języka polskiego będąc przed pandemią wolontariuszkami w tej oświęcimskiej instytucji. Ukończyły już studia i wróciły do domów. W Ukrainie podjęły pracę.
Oksana i Żenia po wybuchu wojny postanowiły wrócić do Oświęcimia. Kuncewicz powiedział, że ich wędrówka była pełna trudów. „Oksana drogę z Kijowa do Żytomierza, gdzie był jej 15-letni brat, w znacznej części pokonała piechotą. Dostała się do Lwowa, a potem na granicę. Żenia z Charkowa dotarła do Lwowa. Później wybrała przejście graniczne ze Słowacją, ponieważ czas oczekiwania na jego przekroczenie był krótki. Stamtąd nasi współpracownicy przywieźli ją do Oświęcimia. Obie dziewczyny dotarły do nas przed weekendem” – poinformował.
Kuncewicz powiedział, że teraz obie poprowadzą naukę języka polskiego dla swoich rodaków oraz zajęcia integracyjne dla dzieci ukraińskich. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Do Cafe Bergson, gdzie prowadzone będą zajęcia, przyszło ponad 60 zainteresowanych Ukraińców. „Mają być trzy grupy. Zajęcia rozpoczną się lada moment” – dodał.
Rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień w rozmowie z PAP powiedziała, że w mieście przebywa obecnie ok. 250 ukraińskich uchodźców. Głównie są to kobiety i dzieci. Są też seniorzy.
Miasto z myślą o najmłodszych przygotowało miejsca w przedszkolach i szkołach. „W poniedziałek zapisanych zostało 11 dzieci. Będą kolejne. W naszych szkołach podstawowych są też klasy sportowe – pływacka i hokejowa. Wiemy już, że uczyło się w nich będzie siedmiu młodych pływaków i pięciu hokeistów z Ukrainy” – powiedziała Kwiecień.
Centrum Żydowskie jest jedynym żywym śladem po obecności społeczności, która w przedwojennym Oświęcimiu stanowiła większość mieszkańców. Swoje miasto nazywali Oszpicin. Podczas II wojny Niemcy zmienili nazwę na Auschwitz.
Celem Centrum jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum, centrum edukacyjne i synagoga Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna przetrwała wojnę. Częścią Centrum jest też dom, który należał do Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca miasta. Dziś mieści się w nim Cafe Bergson.
- A
- A
- A
Ukrainki w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu będą uczyły rodaków polskiego
Cafe Bergson, należące do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, organizuje naukę języka polskiego dla Ukraińców. Bezpłatne zajęcia poprowadzą Oksana i Żenia, które niegdyś były wolontariuszkami w Centrum, a obecnie wróciły tu uciekając przed wojną w swoim kraju.
crop_free
1
/ 9
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze