Ponad 2 miliony złotych to kwota najwyższa w czternastoletniej historii prowadzenia prac zabezpieczających na Zamku Tenczyn, oraz najwyższa w ogóle spośród przyznanych w tym roku środków w programie ochrony zabytków.
Prace remontowe mają się odbywać latem i jesienią tego roku:
Prace będą prowadzone przede wszystkim przy południowo-wschodnim murze obronnym oraz przy ścianie wschodniej skrzydła mieszkalnego. Przewidujemy także kontynuację prowadzonych prac zabezpieczających w obrębie zamkowej kaplicy. To są obszary, które dotychczas nie były dla turystów dostępne. Wykonanie prac zabezpieczających niejako otworzy te miejsca dla turystów i sprawi, że obiekt będzie miał jeszcze więcej do zaoferowania
- mówi Robert Szczuka, zarządca zamku z Fundacji New Era Art oraz pełnomocnik właściciela Jana Potockiego.
Remont zamku nie powinien być uciążliwy dla zwiedzających.
Gmina Krzeszowice z kolei naprawia drogę dojazdową do warowni zamku w Rudnie. Jezdnia będzie poszerzona o chodnik, zamontowane zostanie także oświetlenie i odwodnienie.
Inwestycja według planów ma się zakończyć pod koniec lata 2025 roku. Nowa droga umożliwi wygodny dojazd autokarom i busom, które dojeżdżają do zamku.
Zamek Tenczyn w Rudnie
Jurajską warownię wybudowano na wygasłym wulkanie. W latach swojej świetności zachwycała rozmachem i rozmiarami. Obecnie zachowana w formie ruiny trwałej. Z Wieży Nawojowej można oglądać imponującą panoramę na Beskidy, a przy dobrej widoczności - także na Tatry.
Rudno znajduje się 30 kilometrów od Krakowa. Otoczenie Puszczy Dulowskiej i parków krajobrazowych stanowi dodatkowy walor dla turysty planującego wypoczynek trwający dłużej niż kilka godzin czy jeden dzień. W sąsiedztwie ruin można zwiedzić także prywatne Muzeum Agatów.