Kopalnia rud cynku i ołowiu zakończyła pracę w latach 70. ubiegłego wieku. Gmina pozyskała z unijnych środków pół miliona złotych na wykonanie projektu zagospodarowania tego miejsca.
W pierwszym przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, ale nie spełniała wymogów formalnych. Teraz będzie ogłoszony drugi przetarg na aranżację tego poprzemysłowego terenu.
Chcemy, żeby pomiędzy trzema osiedlami - Kąty, Śródmieście i Stara Huta powstało miejsce rekreacji, wypoczynku mieszkańców na łonie natury. Zamierzamy podejść do tego bardzo profesjonalnie - dokonać najpierw badań gruntu, wody. Jednak mamy do czynienia z hałdą po kopalni. Na pewno jest tam podwyższone stężenia cynku, ołowiu. Potem będziemy tworzyć koncepcję zagospodarowania tego teren
- mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Na osiedlu Kąty są już zagospodarowane trzy stawy - dawne pokopalniane gliniaki, które w ramach budżetu obywatelskiego zostały uporządkowane. Istniejąca tu ścieżka dydaktyczna mogłaby łączyć się z hałdą, nad której projektem zagospodarowania pracuje obecnie gmina.
Jest pole do popisu, bo miejsce ma potencjał. Jeżeli by było zagospodarowane, powstałaby ścieżka rowerowa. Mam na myśli miejsce podobne do GEOsfery w Jaworznie, gdzie znajduje się tężnia solankowa, place zabaw dla dzieci i kładka widokowa. Byłoby to świetne połączenie basenu, doliny trzech stawów, boiska. Byłby to teren rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców naszej gminy, bo czegoś takiego jeszcze u nas w Chrzanowie nie ma
- mówi Roman Madejski, radny Rady Miejskiej i przewodniczący rady osiedla Kąty, gdzie działała kopalnia Matylda.
Pozostałości rud cynku i ołowiu w postaci żwiru kiedyś były wykorzystywane do budowy dróg. Część została. Po wykonaniu projektu i przeprowadzeniu odpowiednich badań gruntu i wody, można będzie rozpocząć realizację dostosowania hałdy do funkcji wypoczynkowej.
Na razie jest gotowa koncepcja zagospodarowania wykonana przez naukowców z AGH, która wykazuje, że miejsce to, z charakterystyczną dziką roślinnością, może zostać uznane za użytek ekologiczny. Jeśli do końca roku powstanie projekt wraz z badaniami, w 2026 roku mogą rozpocząć się prace nad realizacją zadania.