Jak informuje Paulina Mikołajczyk, rzeczniczka prasowa Południowego Koncernu Węglowego, w tym czasie 25 osób skorzystało z pomocy dyżurujących. Pytani przez dziennikarkę Radia Kraków mieszkańcy Zagórza nie wiedzieli o dyżurze. Jak podkreślają, informacje na temat spotkania nie były widoczne na tablicach ogłoszeń.

Ziemia coraz częściej się trzęsie na zachodzie Małopolski. Ziemia coraz częściej się trzęsie na zachodzie Małopolski. "Strach jest. Chwieją się budynki. Są popękane ściany pod oknami, płytki"

Na kilka dni przed dyżurem informacja o nim pojawiła się w internecie na stronie Gminy Babice. Sołtys Zagórza, Łukasz Bieniek, poinformował Radio Kraków, że sam rozwieszał plakaty o środowym dyżurze na wszystkich tablicach w Zagórzu, jednak - jak sam przyznaje - szybko były one zakryte przez inne ogłoszenia.

Godziny przyjmowania wniosków też zdaniem mieszkańców pozostawiają wiele do życzenia. Część osób w mediach społecznościowych przekazywało informację o trwającym dyżurze, jednak pracownicy kopalni byli obecni w remizie tylko od godziny 9.00 do 14.00, kiedy aktywni zawodowo mieszkańcy są w pracy. Ich zdaniem dyżury powinny się odbywać po godz. 16.00, tak, aby mogli wziąć w nich udział nie tylko emeryci.

"Mamy bardzo dużo głosów ze strony mieszkańców Zagórza odnośnie tego, że spotkanie zostało zorganizowane w godzinach nieodpowiednich dla mieszkańców, bo większość z nich przebywała wówczas w pracy. Prosilibyśmy, żeby te spotkania były organizowane po konsultacjach godzinowych chociażby z władzami lokalnymi - podkreśla sołtys Łukasz Bieniek.

Wstrząsy pochodzące z kopalni Janina w Libiążu od dłuższego czasu nie dają spokoju mieszkańcom powiatu chrzanowskiego. Kilka silnych drgań każdej doby to ostatnio norma. Od jesieni ubiegłego roku nasiliły się też skutki wydobycia złóż prowadzonych przez kopalnię "Piast" na Śląsku, położoną w pobliżu gminy Chełmek.

"Kopalnia tak, wstrząsy nie". Protest mieszkańców w powiecie chrzanowskim. ZDJĘCIA, WIDEO

W tym roku do kopalni wpłynęły 73 wnioski o naprawienie szkody górniczej. W 27 przypadkach uznano związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zaistniałym wstrząsem i te sprawy są w toku. W 39 sprawach udzielono decyzji odmownych. W siedmiu sprawach podpisano ugody na naprawę szkód. Dane te nie uwzględniają zgłoszeń z infolinii po wstrząsie z 19 października.

Rzeczniczka prasowa Południowego Koncernu Węglowego przypomina, że wnioski o odszkodowania można składać cały czas, niezależnie od działania punktów, bezpośrednio do Spółki.

Kolejne dyżury mają się odbyć 20 listopada w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie i 26 listopada w Urzędzie Gminy w Babicach. Akcja jest cykliczna. Pracownicy kopalni mają dyżurować w tych punktach każdego miesiąca. Informacje o kolejnych spotkaniach są opublikowane na stronach internetowych gmin Chrzanów i Babice oraz Południowego Koncernu Węglowego.