Sztoła przepływa przez Bukowno. Rzeka malowniczo meandruje. Po wyłączeniu pomp kopalnianych zmieniła kolor. Teraz jest krystalicznie czyta, na dnie widać roślinność i piasek. - Wygląda jak w latach 60. ubiegłego wieku - mówi Radiu Kraków Józef Niewdana, prezes stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy.
Zamkniecie podziemnych dopływów martwi jednak część ekologów. W ich ocenie bez zasilania wodami z kopalnianych sztolni wkrótce Sztoła może całkowicie zniknąć. Skutki dla środowiska mogą być nieodwracalne. W ciągu tygodnia przepływ wody w rzece zmniejszył się o 2/3 a lustro wody obniżyło się o kilkadziesiąt centymetrów.
- Próbujemy nie doprowadzić do całkowitego zaniku przepływu rzeki - opowiada Radiu Kraków prof. Andrzej Czylok, który na zlecenie właściciela kopalni prowadzi prace wzdłuż Sztoły. Przyrodnik liczy, że wodę w dolinie pomogą utrzymać bobry. - Bobry jak czują, że zmniejsza się przepływ wody, zaczynają budować tamy. Muszą mieć jednak pokarm. Podjęliśmy próbę wyłożenia w dolinie Sztoły osiki i wierzby, to ulubiony materiał konsumpcyjny i budowlany bobrów - opowiada naukowiec.
Akcję wzdłuż brzegów Sztoły od kilku dni prowadzą też wędkarze z Bukowna. Odławiają z rzeki pstrąga potokowego. Chcą w ten sposób uchronić ryby przed wyschnięciem rzeki. W kilka dni odłowili ponad pół tysiąca osobników.
Zdaniem specjalistów na razie trudno przewidzieć, jak będzie wygląda Sztoła za kilka miesięcy lub lat. Rzeka ma swoje naturalne źródło w pobliżu miejscowości Żurada koło Olkusza. Z uwagi na ukształtowanie terenu i działalność kopalni jej ciek zanika. Dopiero po zasileniu wodami kopalnianymi, rzeka ponownie zaczyna meandrować na granicy Bukowna. - Na razie ma katastrofy. Jest sterowanie tym procesem z myślą o ochronie środowiska - ocenia Józef Niewdana. Likwidacja kopalni "Pomorzany" zakończy się w 2025 roku.
- A
- A
- A
Sztoła znika. Mieszkańcy ratują cenną rzekę
Czy z mapy Jury Krakowsko-Częstochowskiej znikną trzy rzeki? Zdaniem ekologów może zabraknąć wody zasilającej Babę, Sztołę i Białą. Powodem jest zaprzestanie działalności kopalni rud cynku i ołowiu "Pomorzany", która do tej pory pompowała wodę z podziemnych wyrobisk na powierzchnie i zasilała rzeki. Podziemne pompy wyłączono 15 grudnia.
crop_free
1
/ 10
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:17
Tragiczne wypadki na Rysach. Dwie osoby nie żyją
-
08:00
Już założyliśmy zeszyt. Dikanda obiecuje nowe piosenki
-
07:58
Tak zmieni się dworzec autobusowy w Trzebini. Na razie pasażerów czekają utrudnienia
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Wypadek w Libiążu. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze