Prof. Berenbaum odbierając wyróżnienie, powiedział, że „chciałby móc powiedzieć, iż Auschwitz to przeszłość i tylko przeszłość”.
„Jednak w naszym świecie Auschwitz jawi się jako wcielenie zła wśród wyrafinowanych, zaawansowanych technologicznie społeczeństw. Musimy chronić Auschwitz wszelkimi środkami, ponieważ w przeciwnym razie degradujemy samą naturę zła w naszym świecie” – podkreślił.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński wręczając nagrodę zwrócił uwagę, że "prof. Berenbaum jest wielką postacią dla świata badań i edukacji nad Zagładą".
"Prawdopodobnie nikt nie jest w stanie zliczyć (…) w ilu wystawach, w ilu projektach filmowych i edukacyjnych brał już udział, ile wygłosił wykładów, referatów, w ilu konferencjach uczestniczył. Jedna rzecz zawsze wyjątkowo mnie ujmowała. Niezależnie od tego, z czym do niego się zwracałem, zawsze zatrzymywał się i starał się udzielić rady, poświęcając tyle czasu, ile było trzeba. Dobrze wiem, że to nie jest tylko moje doświadczenie” – wskazał.
Muzeum Auschwitz poinformowało, że prof. Berenbaum jest dyrektorem Instytutu Sigi Ziering oraz profesorem Studiów Żydowskich na Amerykańskim Uniwersytecie Żydowskim, wykładowcą Przywództwa Społeczności Żydowskiej. Był także redaktorem wykonawczym drugiego wydania Encyclopaedia Judaica. Był dyrektorem projektu nadzorującym tworzenie United States Holocaust Memorial Museum. Pełnił też funkcję prezesa i dyrektora Survivors of the Shoah Visual History Foundation.
Berenbaum jest twórcą projektów muzealnych i wystaw w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Macedonii Północnej i Polsce, a także współautorem wystawy „Auschwitz - Not Long Ago, Not Far Away”, przygotowanej we współpracy Muzeum Auschwitz oraz firmy Musealia.
„Światło Pamięci” to nagroda ustanowiona i przyznawana przez dyrektora Muzeum Auschwitz za wkład w edukację o Auschwitz i Zagładzie. Honoruje osoby zajmujące się podtrzymywaniem i przekazywaniem pamięci o byłym niemieckim obozie. Dotychczas otrzymali ją: Władysław Bartoszewski, Krystyna Oleksy, Avner Shalev, Serge Klarsfeld, Luis Ferreiro, Romani Rose i Piotr Setkiewicz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.