Marek Staroń, przewodniczący związku zawodowego KONTRA argumentuje, że elektrownia jest sprawna technologicznie, a przepisy unijne pozwalają na funkcjonowanie zakładu do 2028 roku. Mówi, że ludzie obawiają się o swoje zatrudnienie.
Nasi pracownicy mają a porozumienie stabilizacyjne, które obowiązuje do końca 2027 roku, ale nie jest intencją spółki aby ktokolwiek został zwolniony. Pracownicy będą mieli przygotowane rządowe programy osłonowe, jest też przygotowywana dla każdego z naszych pracowników propozycja pracy w innej lokalizacji
- zapewnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa Tauron Wytwarzanie.
Samorządowcy wspierają Elektrownię Siersza
Podczas spotkania samorządowcy zapewnili o wsparciu pracowników elektrowni.
Energetyka i kopalnia to naczynia połączone i każda likwidacja tego typu zakładów w naszym regionie no budzi obawy, że za chwilę nie będą potrzebne kopalnie. Tutaj jest potrzebna zdrowa polityka państwa
- zaznacza burmistrz Libiąża, Jacek Latko.
Burmistrz Trzebini, Jarosław Okoczuk podkreślał, że w dobie odejścia od energii węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii trzeba także lokalnie szukać rozwiązań, które mogą temu sprostać:
Przy tym zakładzie jest ogromny teren, który ma stosowne pozwolenia i dokumentację umożliwiającą budowę farmy fotowoltaicznej. Nic się w tym temacie nie działo, więc dzisiaj za wnioskowałem po raz kolejny o spotkanie z Tauronem.
W Chrzanowie w poniedziałek byli również senator Andrzej Pająk i przedstawicielka biura poselskiego Marka Sowy.
Na razie Elektrownia Siersza ma zagwarantowane funkcjonowanie do końca 2025 roku. Co dalej - nadal nie wiadomo. Decyzje zapadną zapewne na szczeblu rządowym. Dlatego, w imieniu ponad 200 pracowników, przedstawiciele związków zawodowych Elektrowni Siersza zamierzają 28 czerwca pikietować przed Ministerstwem Klimatu w Warszawie.