Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Protest przed kopalnią Janina. "Stop wstrząsom, nie burzcie naszych domów"

  • Natalia Feluś
  • date_range Poniedziałek, 2023.05.08 09:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.05.08 11:42 )
Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego protestowali przed kopalnią Janina w Libiążu. To głównie mieszkańcy Zagórza i okolic, którym ciągłe wstrząsy od kilku miesięcy nie dają spokojnie żyć. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie praktycznie codziennie publikuje informację o liczbie i skali wstrząsów pochodzących z libiąskiej kopalni.

Fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

Mieszkańcy mówią, że mają dość. Ich zdaniem dotychczasowe rozmowy władz samorządowych z przedstawicielami kopalni nie poprawiły sytuacji. Wciąż trzęsie, do tego stopnia, że ludzie skrzyknęli się na wspólny protest. Zamówili banery, przygotowali plakaty i zebrali się przed kopalnią.

Jak mówił Mariusz Gajewski, lider grupy "Solidarni przeciw wstrząsom", główny organizator protestu, mieszkańcy nie chcą zamknięcia kopalni, ale takich zmian w jej pracy, żeby ciągłe wstrząsy nie spędzały snu z powiek.

Ludzie boją się o swoje domy – skarżą się na pęknięcia na ścianach i sufitach, obawiają się o uszkodzenia instalacji. Dlatego zabiegają m.in. o zaopatrzenie każdego budynku mieszkalnego w powiecie w czujniki tlenku węgla. Postulatów jest więcej. Główny – zaprzestanie wstrząsów.

Wstrząsów jest mniej, ale są bardzo mocno odczuwalne. Kopalnia planuje wydobywanie węgla pod naszą miejscowością przez najbliższe 20 lat. Wstrząsy są tak silne, że mogą uszkadzać konstrukcje budynków więc za te 20 lat prawdopodobnie wszystkie te domy zostaną zburzone

- mówił jeden z protestujących.

Pracownicy kopalni Janina zebrali się przed wejściem z transparentem "Ręce precz od naszej kopalni". Podczas manifestacji obrzucili protestujących jajkami. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego podkreślali, że przyszli z pokojowymi zamiarami. W manifestacji uczestniczyły dzieci i osoby starsze. 

Żaden z pracowników kopalni nie zgodził się zabrać głosu. Z protestującymi rozmawiał Marcin Maślak, rzecznik prasowy spółki.

Mieszkańcy Zagórza odczuwają wstrząsy, natomiast dla konstrukcji budynków są bezpieczne, o tym mogę zapewnić. Mieszkańcy Zagórza z racji tego, że jest to dla nich zjawisko nowe, są uwrażliwieni

- przekonywał Maślak.

Postulaty protestujących trafiły do Tauronu Wydobycie. Marcin Maślak tłumaczył jednak, że adresatem żądań powinny być organy kontrolne lub ustawodawca.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię