„Przeżywamy rok jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, zaplanowane wcześniej obchody zostały odwołane lub przeniesione na późniejsze terminy. W dniu rocznicy zapraszamy do wspólnej modlitwy dziękczynnej w sanktuarium i przez transmisję internetową” – powiedział o. Tarsycjusz.
Szczegółowy program uroczystości sanktuarium opublikowało na swojej stronie internetowej kalwaria.eu.
O. Tarsycjusz dodał, że „trwałą i widoczną pamiątką jubileuszu będzie nowe antepedium ołtarzowe, które ozdobi ołtarz Matki Bożej Kalwaryjskiej w dniu urodzin papieża”. „Zostało wykonane jako wotum pielgrzymów i bernardynów dla Maryi za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II” – wyjaśnił.
Bernardyn dodał, że kalwaryjskie sanktuarium 18 maja - w dniu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - rano opublikuje w mediach społecznościowych pierwsza część filmu „Pokój wam”. „Film został przygotowany we współpracy z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a opowiada o duchowej drodze św. Jana Pawła II, który rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, od pustego grobu prowadzi ludzkość do zdrojów Bożego Miłosierdzia” – poinformował rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium.
Jubileusz stał się także okazją do wznowienia wydania kazań kard. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II wygłoszonych w sanktuarium. Obecna publikacja została poszerzona. Książka nosi tytuł „Do tronu łaski”. Publikację przygotowało wydawnictwo Calvarianum.
„Mamy nadzieję, że publikacja będzie pomocą w poznawaniu jego duchowej sylwetki, a także odkrywaniu osobistego doświadczenia pielgrzymowania do sanktuarium oraz doświadczania obecności i działania Boga” – zaznaczył o. Tarsycjusz Bukowski.
Pasyjno-maryjne sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekuje się nim zakon Bernardynów.
Uczniowie z zespołu szkół w Kalwarii Zebrzydowskiej zaproponowali, by z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II mieszkańcy miasta udekorowali okna domów, jak czynią to podczas odpustu Wniebowzięcia NMP. „Pokażmy, jak świętujemy razem” – zaapelowali.
„Zwyczaj przystrajania okien w Kalwarii Zebrzydowskiej na odpust Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia - PAP) ma wielopokoleniową tradycję. Dla Jana Pawła II sanktuarium kalwaryjskie miało szczególne znaczenie, dlatego 100-lecie jego urodzin chcemy uczcić takim wyjątkowym kalwaryjskim akcentem – dekoracją naszych okien. Zachęcamy do sfotografowania swojego +okna dla Jana Pawła II+ i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #oknodlaJP2” – wskazali organizatorzy akcji, którzy promują ją za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Uczniowie chcieliby, żeby akcja objęła całą gminę, ale po cichu liczą, że stanie się ogólnopolska. „Dzięki temu, pozostając w swoich domach, aktywnie możemy włączyć się w świętowanie tej wyjątkowej, szczególnie dla naszego regionu, rocznicy. Pokażmy, jak świętujemy razem” – zachęcają organizatorzy.
Uczestnikiem może być każdy, kto samodzielnie udekoruje w maju, a szczególnie w dniu urodzin Karola Wojtyły – 18 maja, swoje okno w ozdoby nawiązujące do postaci papieża. „Własnoręcznie wykonane dekoracje będą wyjątkowym podziękowaniem za życie i pontyfikat Jana Pawła II” – podkreślili organizatorzy.
To niejedyna akcja, która w setną rocznicę urodzin papieża-Polaka odbędzie się w powiecie wadowickim. Z uwagi na epidemię koronawirusa jubileuszowe wydarzenia przeniosły się do internetu. Wadowicki magistrat zaproponował zatem akcję „Twoje 100 sekund na 100-lecie urodzin JP2”.
„W stulecie urodzin chcemy prosić was o podzielenie się osobistymi wspomnieniami dotyczącymi Jana Pawła II. Co szczególnie zapadło wam w pamięć i serce? Może osobiste uczestnictwo w spotkaniu, pobudka skoro świt i wielokilometrowy spacer, aby wziąć udział we wspólnym święcie, jakim zawsze były jego wizyty w Ojczyźnie? Może ostatnie pożegnanie? Podzielcie się wspomnieniami, zachęćcie rodziców i dziadków, aby i oni opowiedzieli innym to, co na zawsze zachowają w swojej pamięci. Nakręćcie krótki filmik, ok. 100 sekund, i wrzućcie na swój profil facebookowy dopisując hasztag #100sekundnastulecie” – zaproponował magistrat.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II udostępniło natomiast całość ekspozycji on-line. „Wiele osób planowało obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i im wszystkim chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas Polaków miejsca. Pospacerować po muzeum można pod adresem http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/” – podała Magdalena Maślona, specjalista ds. programowych wadowickiego muzeum.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W tym mieście mieszkał do matury. Nigdy o nim nie zapomniał. Jako papież odwiedzał je trzykrotnie. W marcu 2005 r., gdy Jan Paweł II krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.
Kalwaryjskie sanktuarium pasyjno-maryjne było miejscem pielgrzymek Karola Wojtyły od najmłodszych lat. Pielgrzymował tam później już jako ksiądz, biskup i kardynał, a także dwukrotnie jako papież. Raz na jego papieskim szlaku znalazło się samo miasto Kalwaria Zebrzydowska.
PAP/bp