Członkowie kapituły, która decyduje o wyborze twórców honorowanych w Alei Pisarzy, podkreślili, że Ryszard Krynicki „jest niewątpliwie jednym z najlepszych żyjących poetów polskich”.

„Od pierwszych tomów z końca lat 60. XX w., jak +Pęd pogoni, pęd ucieczki+ oraz +Akt urodzenia+, wpisujących go w szereg poetów tzw. Nowej Fali, Krynicki dał się poznać jako twórca wrażliwy na wieloznaczność mowy, złożoność języka poetyckiego, dążący do maksymalnej precyzji wyrazu. Rozwój jego drogi twórczej, trwający do dziś i nadal imponujący, pokazuje nieustanne, wręcz uporczywe szlifowanie formy poetyckiej i doskonalenie słowa, coraz bardziej oszczędnego w jego wierszach, ale tym bardziej nośnego i obciążonego sensami” – uważają członkowie kapituły.

Jak podkreślili, nie do przecenienia są również zasługi Krynickiego „jako prekursora niezależnego ruchu wydawniczego w czasach PRL, działacza opozycji demokratycznej, a przede wszystkim tłumacza, autora tomów przekładów poetyckich Paula Celana, Nelly Sachs oraz takich pisarzy jak Bertolt Brecht czy Rainer Kunze”.

W kapitule oświęcimskiej Alei Pisarzy zasiada m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ryszard Krynicki urodził się w roku 1943 r. w Sankt Valentin na terenie obecnej Austrii. Liceum ukończył w Gorzowie Wielkopolskim, a studia polonistyczne w Poznaniu. Debiutował w 1964 r. w poznańskim klubie „Od Nowa”, w którym po raz pierwszy zaprezentował swój utwór. Pięć lat później wydał pierwszy tomik pt. „Akt urodzenia”. W latach 70. i 80. związał się z opozycją. Współpracował z KOR. Był objęty zakazem publikacji. Jego poezja zamieszczana była w drugim obiegu. Jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m.in. Nagrody im. Kościelskich, Nagrody Kulturalnej „Solidarności” i Nagrody Friedricha Gundolfa.

Talewicz powiedziała, że ideą Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków, czy sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.


 

PAP/ar