Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kard. Dziwisz w Kalwarii Zebrzydowskiej: sprawa ojczyzny jest ważniejsza od interesów partii

Naród jest już zmęczony nieustannymi konfliktami i podziałami. Sprawa ojczyzny jest ważniejsza od partykularnych interesów partii – podkreślił w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz. „Zakończcie polemiki!” - apelował do polityków. W Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się największe i jedno z najstarszych w Europie misteriów męki pańskiej. W Drodze Krzyżowej udział wzięło ponad 150 tysięcy wiernych.

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj materiału Mateusza Żmii Posłuchaj pielgrzymów z Kalwarii
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej 2016

„Dar wolności nie jest darem łatwym, dlatego nawrócenia i miłosierdzia potrzebuje cały obszar naszego życia społecznego i politycznego. (…) Naród jest już zmęczony nieustannymi sporami, konfliktami i podziałami. Ta sytuacja nie ma nic wspólnego z autentyczną troską o dobro wspólne. Dlatego z tego miejsca, w Wielki Piątek, z naszej polskiej Kalwarii, proszę wszystkich odpowiedzialnych: zakończcie polemiki!” – mówił kardynał do dziesiątek tysięcy wiernych w słowie pasterskim.

Przypominając, że 2016 r. jest w Kościele Rokiem Miłosierdzia, apelował by nie była to „pusta idea”. „Niech miłość i solidarność okaże się mocniejsza od wszystkich nieporozumień i niechęci. Proszę o dalekowzroczność i rozwagę w tym zakresie, bo sprawa ojczyzny i narodu jest ważniejsza od partykularnych interesów poszczególnych ugrupowań partyjnych. Proszę przyjąć moje słowo jako wyraz życzliwości i troski Kościoła o dobro wszystkich synów i córek narodu polskiego” – podkreślił.

Zdaniem metropolity krakowskiego miłosierdzia potrzebuje współczesny świat, „często nieludzki, utrzymywany w strachu przez terrorystów, niszczony przez egoizm i głupotę”. „Bóg czuwa nad tym światem i wiemy, że ostatnie słowo należy do Niego (…). Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie w naszych dziejach; również ćwierć wieku temu, uwalniając się od panowania totalitarnego i bezbożnego systemu” – wskazał.

Metropolita przypomniał, że w tym roku przypada jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. „Ta wielka historia trwa nadal i trudno sobie wyobrazić dzieje naszego narodu bez Chrystusa i bez jego Kościoła, który był zawsze z naszym narodem w jego doli i niedoli, w jego okresach dobrobytu i nędzy, w zwycięstwach i przegranych. (…) Dziękujemy więc Bogu za Kościół, który towarzyszy nam od zarania życia po drogę prowadzącą do wieczności" – powiedział.

Podkreślił zarazem, że Kościół chce być blisko spraw człowieka, a szczególnie „podstawowej ludzkiej rzeczywistości, jaką jest małżeństwo – związek mężczyzny i kobiety, którzy ślubują sobie dozgonną miłość i wierność, a dojrzałym owocem ich miłości jest nowy człowiek”. Jak dodał, rodziny nikt i nic nie zastąpi. Dlatego - zaznaczył - wspólną odpowiedzialnością musi być jej umacnianie i wspieranie, zwłaszcza rodzin wielodzietnych i uboższych.

Hierarcha wspomniał o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży. „Zróbmy wszystko, by to spotkanie młodych stało się wielkim świętem wiary młodego Kościoła. Otwórzmy nasze domy na przyjęcie pielgrzymów z całego świata. Podzielmy się z nimi naszym doświadczeniem wiary i otwórzmy się na przyjęcie ich świadectwa” – mówił.

Piątkowa część misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Wierni przypatrywali się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez bernardynów oraz świeckich. Dróżkami Męki Pańskiej przeszli do Ratusza Piłata, gdzie został odczytany "Dekret skazujący Jezusa na śmierć".

"Idziemy z postępem czasu, technika, cywilizacja itd., ale wiara jest jedna, i to się nie zmieni. Bóg jest to skała niepodważalna i to jest najistotniejsze" - mówili Radiu Kraków pielgrzymi zgromadzeni w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wierni w Drodze Krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii przeniesiono do Kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle powstały wokół niego Dróżki Męki Pańskiej, przypominające miejsca święte w Jerozolimie. Kalwaryjskie misteria pasyjne inauguruje Niedziela Palmowa. Zasadnicza część rozpoczyna się w Wielką Środę.

 

 

 

 

 

(Marek Mędela/PAP/ko)

Odpust Wielkotygodniowy w Kalwarii Zebrzydowskiej na archiwanych zdjęciach
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię