- A
- A
- A
Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Witolda Pileckiego w Chrzanowie. Czy jest szansa na budowę?
Zwycięska praca przedstawia rotmistrza w dynamicznej pozie, na skaczącym przez przeszkodę koniu. Rumak tylne nogi ma na postumencie, przednie zawieszone w powietrzu. Witold Pilecki w lewej ręce trzyma wodze, w prawej uniesioną szable. Autorami projektu są trzej młodzi artyści związani z krakowską Akademią Sztuk Pięknych: Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert. W nagrodę otrzymali ponad 20 tysięcy złotych.Konkurs na pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego to zwycięski projekt pierwszego budżetu obywatelskiego Chrzanowa. Łącznie wpłynęły na niego 21 prace. W ścisłym finale znalazły się cztery projekty. Wszystkie, zgodnie z regulaminem konkursu, przedstawiały rotmistrza na koniu. W każdej propozycji Witold Pilecki trzyma w rękach szable. Jury, którym kierowała prof. ASP Ewa Janus, wybrało projekt trójki rzeźbiarzy.
- Udało się im nawiązać do idei uczczenia postaci Pileckiego i pogodzić to z intencją organizatorów konkursu. Interesująca jest też koncepcja zagospodarowanie bardzo trudnego terenu dużego ronda, na którym pomnik ma stanąć – mówi Radiu Kraków prof. Janus.
Autorzy zwycięskiego projektu przyznają, że konkurs był ich debiutem. Chcieli pokazać rotmistrza w sposób dynamiczny. - Witold Pilecki cały czas walczył czynnie o wolność, dlatego wybraliśmy formę dynamiczną - tłumaczy Krzesimir Wiater.
Takie przedstawienie podoba się wiceprezesowi Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. W. Pileckiego Janowi Patejko. Jako koniarz i kawalerzysta ma jednak kilka uwag do tego, jak przedstawiono konia. - Nie zgadzają się proporcje nogi do ciała, ogon. Ale konie są różne – mówi. Organizacja chciałaby, aby pomnik rotmistrza Pileckiego stanął na rondzie przy wjeździe do miasta w 2020 roku, w setną rocznicę bitwy warszawskiej.
Szacuje się, ze budowa pomnika może kosztować nawet 600 tysięcy złotych. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń kawalerzyści z Chrzanowa chcą zorganizować zbiórkę publiczną na budowę pomnika. Liczą też na wsparcie samorządów. Na razie wystawę makiet wszystkich finałowych prac można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:33
Święta nie tylko za stołem, stawiamy na aktywność
-
14:28
Zawsze w Święta tłumnie przybywają tu krakowianie i turyści
-
14:22
To już tradycja!
-
12:50
Otwórz serce… i dom. Na rodziny zastępcze tylko w Tarnowie czeka niemal 20 dzieci
-
12:26
Abp Jędraszewski ostro o władzach państwowych. Apeluje o "wsparcie w czasie tacy mszalnej"
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje pierwsze świąteczne statystyki
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Świąteczny i magiczny Kraków
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze