Mieszkańcy, którzy na skutek wstrząsu stwierdzą w swojej nieruchomości wystąpienie szkody, powinni fakt ten zgłosić do naszej spółki, a następnie wypełnić odpowiedni wniosek. Spółka na bieżąco prowadzi likwidację powstałych szkód. Odbywa się to zgodnie z regulacjami ustawy Prawo genealogiczne i górnicze. Następuje to albo przez wypłatę stosownych odszkodowań, albo poprzez przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego
Wśród kilku sobotnich wstrząsów najsilniejszy był ten o godz. 8:32. Osiągnął on skalę tzw. górniczej siódemki (wstrząs o energii 5,0E+07) - oznacza to, że był wstrząsem mocno odczuwalnym, ale nie niszczącym. Wysokoenergetyczne wstrząsy to te, które przekraczają tzw. górniczą piątkę.
Paulina Mikołajczyk podkreśliła 19 października, że wstrząsy są normalnym skutkiem działalności górniczej, bywają odczuwalne i wówczas mogą stanowić dyskomfort dla mieszkańców, jednak na chwilę obecną nie stwarzają zagrożenia.
W przeszłości wstrząsy powodowały drobne szkody, za co kopalnia wypłacała mieszkańcom odszkodowania.
"W zakładzie górniczym Janina na bieżąco prowadzone są działania zmierzające do minimalizowania występowania zjawiska wstrząsów" – zaznaczyła rzeczniczka.
W kopalni bezpośrednio nad pokładem węgla zalegają warstwy piaskowców, które w wyniku prowadzonej eksploatacji – czyli wybierania pokładów węgla - ulegają łamaniu, co powoduje powstawanie wstrząsów odczuwalnych na powierzchni.