- A
- A
- A
PKP podpisały umowę z firmą, która wybuduje nowy dworzec w Oświęcimiu
Spółka PKP podpisała umowę z firmą, która zbuduje nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w bieżącym miesiącu, a zakończenie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2019 r. – poinformowała we wtorek biuro prasowe PKP.„Dworzec w Oświęcimiu to jeden z 20 obiektów na terenie Małopolski, które objęte są naszym Programem Inwestycji Dworcowych. Podróżni i mieszkańcy miasta od lat czekają na realizację tego zadania. Dziś przechodzimy od obietnic do czynów. Z nowoczesnego i funkcjonalnego dworca będziemy mogli skorzystać już pod koniec przyszłego roku” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
Nowy obiekt będzie zlokalizowany w miejscu obecnie istniejącego. Powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Będzie się składał z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólnym dachem.
PKP podały, że w części zachodniej znajdzie się całkowicie przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei, a także dodatkowa poczekalnia dla dzieci z kolejowym kącikiem zabaw. W części wschodniej przewidziane są cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą, pojawią się miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy. Na dworcu staną też: biletomat, bankomat, maszyny vendingowe, szafki na bagaż i paczkomat.
Kolej podała, że budynek będzie całkowicie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dla niewidomych zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących.
Zagospodarowany zostanie też teren przed dworcem. Powstanie plac z przystankiem autobusowym, ławkami, oświetleniem w nawierzchni oraz ozdobną roślinnością. Przewidziano parking dla 88 samochodów.
Biuro prasowe PKP podało, że - podobnie jak w innych Innowacyjnych Dworcach Systemowych - wykorzystane zostaną w Oświęcimiu rozwiązania ekologiczne. „Budynek zostanie wyposażony w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni” – wskazały służby prasowe.
Na zewnątrz dworca umieszczona zostanie mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat. 60. XX w., która zdobiła dotychczas wnętrze starego dworca. Ma powierzchnię 100 m kw. „Zostanie przeniesiona razem ze ścianą w trzech częściach, ważących ok. 45 ton każda” – podała kolej.
PKP SA zawarła umowę na wybudowanie dworca z wyłonionym w przetargu konsorcjum, którego liderem jest przedsiębiorstwo budowlane Mazur z Jankowic w Śląskiem. Koszt zadania wyniesie ok. 16,5 mln zł. Zostanie sfinansowany z budżetu państwa i funduszy PKP.
(PAP/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Kronika zapowiadanej inwazji na Ukrainę
-
22:08
ANAKLASIS na fali | METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI - koncert w Radiu Kraków
-
20:48
Anunnaki – bogowie Sumerów. To oni ulepili człowieka z gliny, zesłali potop, stworzyli raj
-
20:00
Dlaczego Polacy szczepią się coraz rzadziej?
-
16:44
Dwa równoległe remonty i zagubieni kierowcy. Czy do Miechowa da się dojechać?
-
16:10
W Krakowie odbędzie się doroczne święto twórców i twórczyń teatralnych: 14. Forum Młodej Reżyserii.
-
14:47
Jakub Bocheński pośmiertnie oczyszczony z zarzutów
-
14:35
"Nie możemy do końca ukształtować naszej tożsamości bez dobrej opowieści". Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie
-
14:26
"Nie możemy do końca ukształtować naszej tożsamości bez dobrej opowieści". Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie
-
14:12
Cukrzyca. Choroba, która może dotknąć każdego
-
12:10
Prof. Jerzy Hausner: „Idea stanów zjednoczonych Europy była ideą pustą. Nie wierzę w federalizm europejski”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze