Sznur aut ciągnie się na dk 52 od wysokości Izdebnika do Kalwarii Zebrzydowskiej. Auta stanęły także na lokalnych drogach w okolicach trasy Drogi Krzyżowej. Misterium Męki Pańskiej i odgrywane sceny na dróżkach kalwaryjskich co roku przyciągają do Kalwarii Zebrzydowskiej tysiące wiernych. To jedno z największych takich wydarzeń w polskim Kościele.

Uroczysta Droga Krzyżowa rozpoczęła się o godz. 6. rano od “Porannego sądu u Kajfasza”. Na godz. 8. zaplanowano “Dekret u Piłata”, po czym słowo pasterskie wygłosi metropolity krakowskiego ks. abp. Marek Jędraszewski. Dalej rozpocznie się Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania, a Liturgię Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania poprowadzi ks. bp Robert Chrząszcz

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.