Jak powiedziała przedstawicielka muzeum, „domowe archiwa i rodzinne albumy często kryją skarby, które mogą stać się cennymi eksponatami, dzięki którym powstanie wystawa ukazująca historię tego wyjątkowego miejsca, od 40 lat troszczącego się o dziedzictwo św. Jana Pawła II”.
„Prosimy każdego, kto w ciągu ostatnich 40 lat odwiedził to miejsce, o przejrzenie domowych archiwów i rodzinnych albumów. Poszukiwane są przede wszystkim fotografie - nie tylko z otwarcia w 1984 i 2014, ale też z wizyt w papieskim domu. Ważne są okolicznościowe druki z tamtego czasu, foldery, pocztówki, ulotki, +cegiełki+, obrazki czy dawne bilety wstępu. Chcemy gromadzić także wspomnienia związane z muzeum. Planujemy przygotować jubileuszową wystawę, której częścią staną się odnalezione pamiątki i wspomnienia o papieskim muzeum, jego powstawaniu i o osobach, które je tworzyły” – poinformowała PAP Anna Czajkowska-Sałapat.
Przedstawicielka muzeum przypomniała, że w 2024 roku przypadną dwa jubileusze. Minie 40 lat od utworzenia w dawnym mieszkaniu rodziny Wojtyłów pierwszej na świecie placówki poświęconej historii życia św. Jana Pawła II. „Jego misja - po przebudowie i zaadaptowaniu całej kamienicy - kontynuowana jest w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, którego nową ekspozycję stałą otwarto w 2014 roku” – dodała.
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc: 33 823 35 55 lub pisząc: [email protected]
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia i osobiste rzeczy papieża.
W ubiegłym roku muzeum zwiedziło 153 tys. osób. Przed pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie liczba gości przekraczała 220 tys. rocznie.