Gruntowną rewitalizację rynku miasto przeprowadziło blisko 10 lat temu. Wiceprezydent Oświęcimia Andrzej Bojarski wskazał, że od dłuższego czasu istnieje jednak problem z użytymi wówczas otoczakami. „W naszych warunkach zupełnie się nie sprawdzają. Mieszkańcy skarżą się na wypadające kamienie wraz z kawałkami betonu. Chcemy to poprawić” – powiedział.
Nie sprawdziły się także oprawy lamp umieszczone w nawierzchni. Zimą są śliskie.
Jak dodał Bojarski, przed remontem niezbędne będą uzgodnienia dotyczące nawierzchni. „Rynek, jako część układu urbanistycznego, jest wpisany do rejestru zabytków. Podlega ochronie i wyłącznej kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jego opinia jest dla nas wiążąca” – zaznaczył. Wyraził nadzieję, że wykonawca zaproponuje swoje rozwiązania.
Katarzyna Kwiecień poinformowała, że magistrat wykonał już pierwszy krok w kierunku remontu. Podpisana została umowa z firmą, która przygotuje dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na realizację niektórych elementów inwestycji.
„Dokumentacja obejmie modernizację nawierzchni, wymianę oświetlenia nie tylko płyty, ale też opraw znajdujących się w chodnikach wokół rynku. Ta część Starego Miasta ma też być dodatkowo doświetlona. Wymianie podlegać będzie zasilanie w energię elektryczną. Rozwiązania zaproponowane przez projektanta mają być gotowe pod koniec listopada. Ich przygotowanie kosztuje nieco ponad 49 tys. zł” – podała Kwiecień.
Inwestycja zostanie przeprowadzona w kolejnych latach. „Zależy nam na czasie. Projekt budowlany da odpowiedź, jak pracochłonne będą te roboty i ile będą kosztowały. To pozwoli nam zaplanować inwestycję i zabezpieczyć pieniądze w budżetach na kolejne lata” – powiedział wiceprezydent Bojarski.
Rynek w Oświęcimiu został wytyczony podczas średniowiecznej lokacji miasta. Początkowo otoczony był zabudową drewnianą. Obecnie wokół niego stoją murowane kamienice wzniesione w większości w XIX w.
- A
- A
- A
Otoczaki się nie sprawdziły, oświęcimski rynek do remontu
Oświęcim wyremontuje nawierzchnię rynku. Mieszkańcy skarżą się na otoczaki, które wypadają i utrudniają chodzenie – poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Jak dodała, miasto zawarło umowę z firmą, która przygotuje dokumentację prac.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:39
Uniwersytet Jagielloński i dwie inne uczelnie zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o fałszowanie dyplomów
-
19:44
Hydrogeolog: Stan polskich wód może być gorszy niż przedstawiają to oficjalne dane
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze