Aby zapewnić sprawną obsługę ponad 2 milionów odwiedzających, musimy mieć dobrą infrastrukturę - mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec:
"Pewnie nie mielibyśmy szans na taką liczbę odwiedzających, a Oświęcim i powiat oświęcimski to ważny ośrodek turystyczny. Bez dobrych dróg, mostów, potencjalny klient tu nie dotrze" - podkreśla starosta.
Obecnie samorządy korzystają z piątego etapu specjalnego programu rządowego. Utworzono go w 1997 roku, aby polepszyć infrastrukturę wokół muzeum i załagodzić toczące się w latach 90. spory wokół Miejsca Pamięci.
Łącznie przez ponad 20 lat działania programu samorządy dostały na inwestycje wsparcie sięgające 150 milionów złotych. Z pieniędzy z piątego etapu OSPR-u będą mogły korzystać do końca 2020 roku.
W tym roku z dotacji - głownie na remonty dróg - skorzystają: powiat oświęcimski, gmina i miasto Oświęcim oraz po raz pierwszy gminy Brzeszcze i Chełmek.
Remont ulic w starym mieście i Małego Rynku w Oświęcimiu, przebudowa dróg w pobliżu muzeum w Brzezince a także budowa ścieżki rowerowej łączącej Miejsca Pamięci w Brzeszczach - to niektore zadania, które zostaną sfinansowane z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego - mówił dziś w Oświęcimiu wojewoda Piotr Ćwik:
" Oświęcim to olbrzymi balast historii i tragedii, która miała tu miejsce, ale też jest to miejsce, w którym żyją współcześnie mieszkańcy i dlatego trzeba tę infrastrukturę poprawiać dla nich, a dostępność tego miejsca jest bardzo ważna dla osób odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau"
A od 1997 do 2020 roku z Oświęcimskiego Specjalnego Programu Rządowego do samorządów trafi łącznie ponad 150 milionów złotych.
Marek Mędela/bp