Członek Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Marek Księżarczyk od wielu lat zapala znicze w różnych miejscach, w których dokonywała się kaźń więźniów. W tym roku towarzyszyli mu między innymi uczniowie jednego z oświęcimskich techników: Wiktoria Szyjka, Oliwa Sąda i Tobiasz Bąk, a także ich nauczyciel Adam Kurzyński.
„Upamiętnienie ofiar jest naszym obowiązkiem, szczególnie w tym dniu. Mnie to wpoili moi rodzice, a ja przekazuję to moim dzieciom i wnuczce, a także młodzieży szkolnej z placówek, którymi współpracuje Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem. Zleży nam, żeby pamięć o tragedii, o krzywdach, o cierpieniu, które tak wielu ludzi doznało w Auschwitz, nigdy nie odeszła w niepamięć” – powiedział PAP Marek Księżarczyk.
Znicze stanęły przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz I , gdzie Niemcy zamordowali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, a także przy mogile znajdująca się nieopodal byłego obozu Auschwitz I, która skrywa szczątki około 500 więźniów uśmierconych przez Niemców w ostatnich dniach istnienia obozu lub zmarłych tuż po wyzwoleniu.
W czwartek, w Dniu Zadusznym, w byłym niemieckim obozie Auschwitz I księża z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana Męczennika odprawią mszę św. w intencji ofiar niemieckich obozów i sowieckich łagrów. 5 listopada w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które rokrocznie gromadzi setki wiernych nie tylko z Oświęcimia.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem powstało w 1983 roku. Grupuje przede wszystkim byłych więźniów Auschwitz, ich dzieci oraz nauczycieli. Jego celem jest przekazywanie pamięci o niemieckim obozie Auschwitz kolejnym pokoleniom. Prowadzi działalność historyczną, popularyzatorską oraz wydawniczą.
- A
- A
- A
Oświęcimianie pamiętają o ofiarach Auschwitz. Znicze zapłonęły m.in. przy Ścianie Straceń
O ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz w dniu Wszystkich Świętych pamiętali mieszkańcy Oświęcimia. Znicze zapłonęły między innymi przy Ścianie Straceń i przed zbiorową mogiłą przy byłym obozie Auschwitz I.
Tematy:
Wszystkich Świętych 2023
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze