Bezpłatna komunikacja miejska dla Ukraińców


Od dzisiaj wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską - po 24 lutego tego roku - uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej MZK Oświęcim. Podczas kontroli biletów należy okazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego.

Legalizacja pobytu w Polsce

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Oświęcim będzie udzielał informacji obywatelom Ukrainy odnośnie legalizacji pobytu w naszym kraju, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 14 pod numerem telefonu 515 081 765.Legalizacją pobytu na terenie województwa małopolskiego zajmuje się Wydział Spraw Cudzoziemskich, ul. Przy Rondzie 6, 31-547 Kraków

Dla osób, które chcą samodzielnie – bez konieczności pomocy ze strony Urzędu Miasta Oświęcim – uzyskać informację na temat zalegalizowania swojego pobytu podajemy pomocne linki:

do umówienia się na wizytę https://infoopt.pl/umow-sie-na-wizyte-2/link

do rejestracji pobytu https://infoopt.pl/legalizacja-pobytu-obywatele-panstw-trzecich/

Zbiórka darów i pieniędzy dla Sambora

Miasto Oświęcim ogłasza akcję pomocy rzeczowej dla miasta partnerskiego Sambor na Ukrainie. 28 lutego mer Sambor przesłał do Urzędu Miasta Oświęcim prośbę o wsparcie z listą konkretnych rzeczy, których potrzebują nasi przyjaciele w Samborze.
Zapraszamy oświęcimian o dołączenie do tej akcji. Rzeczy nowe i zapakowane można przynosić do Oświęcimskiego Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24, w godzinach od 8 do 20. Wśród najpotrzebniejszych potrzeb są: koce termiczne, śpiwory, karimaty, materace, ręczniki, kosmetyki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, ręczniki papierowe, środki antyseptyczne itp, łóżka rozkładane, zestawy pościeli, kołdry, ręczniki, wiadra, beczki o pojemności 30-60 litrów, środki dezynfekujące, suche, gotowe do jedzenia produkty, konserwy, generatory elektryczne, krótkofalówki, buty trekkingowe, kamery termowizyjne i lekarstwa.

W najbliższych dniach planowany jest transport tych rzeczy do Sambora.

W Oświęcimiu prowadzona jest także zbiórka pieniędzy na pomoc Polakom i Ukraińcom mieszkającym w Samborze. Organizatorem akcji jest Klub „Samborzan” posiadający konto w Banku Pekao SA O/Oświęcim nr 71 1240 4155 1111 0010 3890 3651. Zebrane pieniądze poprzez Dom Polski, Towarzystwo Kultury Polskiej i Dom Zakonny w Samborze trafią do najbardziej potrzebujących.

Miasto Oświęcim uruchomiło punkt pomocy dla obywateli Ukrainy

W punkcie prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu, znajdującym się przy ul. Partyzantów 1 (wejście od ulicy Marii Skłodowskiej – Curie), od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 13 wydawana będzie żywność, odzież i inne produkty, przeznaczone dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Oświęcimiu.

O wydanie artykułów mogą zwrócić się zarówno osoby goszczące uchodźców, jak również sami uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w mieście. Na miejscu, jak również pod numerem telefonu +48 508 350 793 można zgłosić potrzeby dotyczące niezbędnego asortymentu oraz ustalić z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu inny termin jego wydania.


Proszą o pomoc, ale też chcą pomagać

Mieszkały na Ukrainie. Od kilku dni ich domem jest Oświęcim. Przyjechały do rodziny wraz z dziećmi, gdy tylko wybuchła wojna. W ojczyźnie pozostawiły swoich mężczyzn. Nie kryją obaw o nich, wierząc jednocześnie, że przyszłość przyniesie szybkie zakończenie działań wojennych. Pochodząca z Łucka Oristlava Sidorczuk, wiceprzewodnicząca Rady Obwodu Wołyńskiego, Świetłana Huk, radna Włodzimierza Wołyńskiego i Katarina Dyka, która jest pracownikiem urzędu spotkały się z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem. – Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, za pomoc i okazane serce – mówiły.

Kobiety i ich dzieci, które są jeszcze zbyt małe, by zrozumieć powagę tej sytuacji, mieszkają w pensjonacie Astra na Zasolu. Właściciel udostępnił swoje pomieszczenia za darmo. Nie chcą pozostawać bezczynnie, dlatego zadeklarowały swój udział przy organizacji pomocy dla swoich rodaków. Mają własny transport, co bardzo ułatwia dotarcie do wielu miejsc z pomocą. Już wcześniej, wspólnie z Bogdanem Kornysiukiem, mieszkańcem Monowic i innymi darczyńcami przygotowały transport darów dla potrzebujących, którzy nie mogą lub nie chcą opuścić ojczyzny. Podczas rozmowy prosiły też o dalszą pomoc dla swoich rodaków. – Wspieramy mieszkańców Ukrainy na wiele sposobów. Bardzo pomagają oświęcimianie, organizacje, stowarzyszenia, fundacje. Prowadzona jest zbiórka potrzebnych rzeczy, jedzenia, koordynujemy bazę noclegową dla kolejnych rodzin. Według naszych danych w Oświęcimiu jest ponad 30 uchodźców wojennych z Ukrainy, głównie matki z dziećmi, którzy powinni zalegalizować swój pobyt w Polsce. Uruchomiliśmy więc specjalny punkt informacyjny dla uchodźców. Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich pomogą załatwić formalności z tym związane – mówił prezydent Janusz Chwierut.

Koordynator ds. pomocy dla Ukrainy, wiceprezydent Krzysztof Kania powiedział, że skala pomocy naszych mieszkańców jest tak duża i różnorodna, że trzeba ją właściwie spożytkować, aby starczyło jej na dłuższy czas. – Zgłosiła się do nas nawet ukraińska nauczycielka, które chce pracować z dziećmi, które znalazły schronienie w Oświęcimiu – przytacza.

Prezydent Janusz Chwierut wspomniał, że miasto jest mocno zaangażowane w pomoc dla partnerskiego miasta Sambor. Nie widzi jednak problemu, aby podobną pomoc przekazać również do Włodzimierza Wołyńskiego.

Miasto leży w zachodniej części Ukrainy, w obwodzie wołyńskim, zamieszkuje je blisko 40 tys. mieszkańców. Leży około 15 km od polskiej granicy.