Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Oświęcim: w połowie roku koniec remontu siedziby Muzeum Pamięci

Do 30 czerwca ukończone mają zostać prace remontowo-modernizacyjne zabytkowego budynku w Oświęcimiu, w którym siedzibę będzie miało tworzone Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformowała PAP dyrektor placówki Dorota Mleczko.

Fot. mat. prasowe

Dla jego potrzeb adaptowany jest budynek zwany podczas okupacji Lagerhaus. Jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Prace remontowe rozpoczęły się wiosną ub.r. "Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej udaje się je realizować bez większych opóźnień. Do chwili obecnej m.in. wymieniona została więźba dachowa i dobudowana nową część, w której zamontowano konstrukcję szybu windowego. Wstawione zostały okna i rozprowadzono instalacje wewnątrz budynku. Położono także wewnętrzne tynki i wylewki" – powiedziała Dorota Mleczko.

Fot. mat. prasowe

Rzecznik muzeum Piotr Tarczyński wskazał, że ekipy budowlane prowadzą obecnie m.in. roboty ziemne związane z montażem różnego rodzaju instalacji. "Można także już zauważyć kształty dróg, którymi do muzeum będą w niedalekiej przyszłości dojeżdżali odwiedzający" – dodał. Trwają też prace konserwatorskie elewacji budynku.

Dyrektor Dorota Mleczko dodała, że zgodnie z przyjętym harmonogramem prace mają zostać ukończone do 30 czerwca br. "W kolejnych miesiącach będą prowadzone starania o uzyskanie zgody na użytkowanie budynku" – powiedziała.

Muzeum ma przypominać m.in. o mieszkańcach, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

Fot. mat. prasowe

"Scenariusz oraz projekt wystawy stałej zostały opracowane jeszcze w ub.r. W grudniu został ogłoszony przetarg na realizację zadania dotyczącego realizacji wystawy stałej. Termin składania ofert upłynął 29 stycznia br. i w tej chwili trwają prace komisji przetargowej" – powiedziała dyrektor Mleczko.

Jak dodała, termin otwarcia wystawy stałej nie został doprecyzowany. Plany zakładają, że stanie się to już z początkiem 2022 r. "Szczególnie w obecnej sytuacji epidemicznej trudno z tak dużym wyprzedzeniem czasowym jednoznacznie wskazywać ten moment" - zaznaczyła.

W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię