Oświęcim w końcu doczeka się obwodnicy. Władze województwa podpisały umowę na budowę ponad 5-kilometrowej trasy łączącej drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką 933.

- Mieszkańcy odetchną z ulgą - przekonuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. - Dzisiaj Oświęcim w kierunku Krakowa czy Katowic ma jeden węzeł. Ruch tranzytowy przeprowadzany jest przez Oświęcim. Dzięki obwodnicy ten ruch zostanie rozłożony i w większości wyprowadzony z centrum miasta.

Na razie firma budowlana zajmie się projektem i wykupem gruntów. Ciężki sprzęt wjedzie na plac budowy w przyszłym roku, a finał prac zaplanowano na koniec roku 2017. Koszt to niecałe 120 milionów złotych.

W Małopolsce 20 miast ma już obwodnice. Z zazdrością na plany budowy obwodnicy Oświęcimia spogląda podkrakowski Zabierzów. Tam ruch samochodowy jest równie intensywny i może jeszcze się nasilić z powodu podwyżej cen przejazdu autostradą A4. Większość kierowców będzie zapewne omijać A4.

Czytaj więcej: Od marca zapłacimy więcej za przejazd autostradą A4 Kraków - Katowice

- TIR za TIREM jedzie w tym momencie. Dzieci ciężko do szkoły zaprowadzić. A co dopiero będzie, jak ceny wzrosną? - żali się reporterowi Radia Kraków jeden z mieszkańców Zabierzowa.

Dla Zabierzowa są jednak jakieś optymistyczne wieści. Obwodnica miasta została wpisana w Kontrakt Terytorialny dla Małopolski. Oprócz niej znalazły się tam też obwodnice: W Nowym Sączu, Dąbrowie Tarnowskiej i właśnie w Zatorze.

- Prace zdecydowanie nabrały tempa - przekonuje marszałek Marek Sowa.

W sprawie zabierzowskiej obwodnicy na przełomie lutego i marca powinien być gotowy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Elżbieta Burtan, wójt gminy, uważa, że do budowy samej obwodnicy wciąż daleka droga.

- Wbicie pierwszej łopaty może nastąpić według wyliczeń w 2017/2018 roku - mówi Radiu Kraków pani wójt.

Dąbrowa Tarnowska o obwodnicę walczy od 20 lat. Tu jednak sporo zdziałał samorząd: we własnym zakresie wykupił działki i przygotował dokumenty. Prace mogą ruszyć nawet w tym roku. Dla innych miast Dąbrowa Tarnowska mogłaby być wzorem.

 

(Maciej Skowronek/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: