Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel poinformował, że głównym gośćmi uroczystości będą byli więźniowie. Zaproszenia na rocznicowe obchody otrzymały również wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz-Birkenau. Z uwagi na wojnę na Ukrainie nie zostało ono skierowane do Rosji.

Rosja była nieobecna także na ubiegłorocznych obchodach. Dyrektor muzeum Piotr Cywiński w kontekście agresji tego państwa na Ukrainę powiedział wówczas, że nie może „podpisać jakiegokolwiek listu do ambasadora Rosji, który miał brzmienie zapraszające”. „Mam nadzieję, że w przyszłości to się zmieni, ale czeka nas długa droga. (…) Rosja będzie potrzebowała niezmiernie długiego czasu i bardzo głębokiej samorefleksji po tym konflikcie, żeby powrócić na salony świata cywilizowanego” – mówił w styczniu 2023 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze z 60. armii I frontu ukraińskiego.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fundacja Auschwitz-Birkenau gromadzi pieniądze, z których finansowane są konserwacje obiektów w byłym niemieckim obozie.