Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odzież więźniarska w Muzeum Auschwitz została zakonserwowana

Specjaliści zakończyli konserwację zachowawczą 20 sztuk tekstyliów ze zbiorów Muzeum Auschwitz. Są to elementy odzieży należącej do więźniów, m.in. pasiaki. Prace trwały ponad pół roku.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Odzież więźniów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Wśród tekstyliów jest m.in. bluza więźniarska z numerem 606. Niemcy oznaczyli nim więźnia Franciszka Pigłowskiego, który został deportowany 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie Polaków do obozu. Są też spodnie, marynarki, koszule, płaszcze, suknia więźniarska i sukienka, żakiet, wiatrówka, czapka, a także bluza należąca do sowieckiego jeńca wojennego więzionego w Auschwitz, na której zachował się ślad po odprutej gwieździe Dawida.

Muzealnicy podali, że podczas prac nie została naruszona oryginalna substancja tekstyliów. Specjaliści z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków z Warszawy przywrócili odzieży pierwotną formę i funkcję. Ich stan zachowania jest bowiem świadectwem historii KL Auschwitz. Odzież podczas istnienia obozu była wielokrotnie przerabiana i naprawiana. Konserwatorzy oczyścili ją z kurzu oraz usunęli naprawy dokonane po 1945 r. Tekstylia zostały też przygotowane do ich wyeksponowania na wystawie.

W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PAP, jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię