Jak argumentowali we wniosku przedstawiciele gminy Wiśniowa, zakup nowego teleskopu do obserwacji Słońca, dokonany w 100-lecie założenia obserwatorium, "znacząco zwiększy atrakcyjność tej placówki pod względem dydaktycznym oraz turystycznym, jak również umożliwi prowadzenie prac badawczych".
"Zakup teleskopu dla obserwatorium z pewnością przyczyni się do poszerzenia obserwacji wielu niesamowitych zjawisk" - oceniła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
Obserwatorium na górze Lubomir (904 m n.p.m) w gminie Wiśniowa zostało wybudowane w 1922 r. z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza. W stacji tej w 1925 r. dr Lucjan Orkisz odkrył pierwszą polską kometę, natomiast w 1936 r. kolejnego odkrycia dokonał mieszkaniec Węglówki, Władysław Lis - pracownik stacji, który zaobserwował kometę równocześnie z dwoma pozostałymi astronomami z Uzbekistanu i Japonii.
Działania podczas II wojny światowej doprowadziły do kompletnego zniszczenia obserwatorium. Stację udało się odbudować dopiero po 63 latach dzięki wsparciu ze środków unijnych. Obiekt został ponownie oddany do użytku w 2007 r.
Według władz samorządowych odbudowanie obserwatorium wpłynęło na znaczny wzrost atrakcyjności turystycznej gminy oraz całego regionu. Poprzez prowadzenie zajęć propagujących astronomię dzieci i młodzieży szkolnej, obiekt pełni także funkcję dydaktyczną.