Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

70. rocznica wyzwolenia byłego obozu Auschwitz. 40 delegacji i byli więźniowie złożyli hołd

300 byłych więźniów i 4 tysiące gości z całego świata wzięło udział w Oświęcimiu w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości przez cały wtorek odbywały się w różnych częściach Oświęcimia. Gości przywitał obecny na obchodach prezydent Polski, Bronisław Komorowski.

Na uroczystości przybył prezydent Polski, Bronisław Komorowski, fot. M. Mędela

Posłuchaj rozmowy z ocalałymi więźnia z byłego obozu Auschwitz Birkenau. Materiał Marka Mędeli
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz (2015 rok)

Główne obchody

Uroczystości  trwały cały dzień. O 9.00 delegacje z różnych krajów składały kwiaty w miejscach związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz. Byli więźniowie złożyli kwiaty przed ścianą straceń w byłym obozie Auschwitz I.

- Tu jest grób mojej matki, a ojca w Mauthausen. A ja jako były więzień jednego i drugiego obozu nie mogę tu nie być - mówią Radiu Kraków byli więźniowie obozu. - Dla mnie jest ważna ta ściana. Tu jest pamięć tych wszystkich, których z tamtych czasów pamiętamy. I którzy tu zostali.

Główne obchody odbywały się w Brzezince. Przed Bramą Śmierci stanął ogromny namiot. W nim spotkali się byli więźniowie i delegacje ponad 40 krajów.

fot. M. Mędela

Wcześniej mszę odprawił kardynał Stanisław Dziwisz: "Póki jesteście, trzeba wzmocnić wasz głos"- mówił do byłych więźniów:

 

Czytaj: Bogdan Klich: "Prezydent Putin mógł przyjechać do Oświęcimia, ale nie chciał"

W uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau nie wzięła udziału rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaproszenie dostała dopiero we wtorek. Muzeum tłumaczy, że zapraszało przede wszystkim więźniów. Członkowie ich rodzin musieli wyrazić zainteresowanie uczestniczeniem w uroczystościach.

- Wdowy, dzieci, wnuki byłych więźniów to setki tysięcy osób. Trudno, żebyśmy wysyłali setki tysięcy zaproszeń. A jeszcze trudniej byłoby wybierać komu zaproszenie wysłać, a komu nie - tłumaczył dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński.

Witold Pilecki trafił do obozu śmierci dobrowolnie, zorganizował tam ruch oporu, a potem pisał jako jeden z pierwszych raporty z dokonywanych tam zbrodni.

 


Pierwsze uroczystości

Pierwsze kulturalne wydarzenia towarzyszące rocznicy w Oświęcimu odbyły się już w poniedziałek. O godzinie 17 w Galerii Książki odbyło się spotkanie z pisarzami, którzy przeżyli Holokaust.

- To 3 nazwiska: Zofia Posmysz, Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski - wyjaśnia Monika Raczyńska z biblioteki w Oświęcimiu. - To pisarze, świadkowie czasów wojny, przeżyli pobyt w obozie. W swojej twórczości zawarli ciężkie wojenne doświadczenia.

W poniedziałek odbył się również koncert w oświęcimskiej szkole muzycznej. Zagrali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły.

Dziennikarze relacjonują

Od grudnia niemal codziennie dziennikarzy z zagranicznych mediow można spotkać w centrum Oświęcimia. Pokazują oni zamek, starówkę, rozmawiają też z mieszkańcami - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.

Do tej pory materiały o tym, jak żyje się w Oświęcimiu przygotowało 40 ekip. Oprócz dziennikarzy z Niemiec, Francji, Rosji czy Włoch... Oświęcim pokażą też media w Chinach. Ma to być jeden ze sposobów na walkę z tzw. kłamstwem oświęcimskim i wyraźne oddzielenie, że Auschwitz to historyczna nazwa byłego nazistowskiego obozu, a Oświęcim to miasto, w którym ten obóz założyli Niemcy.

 

Zakaz noszenia broni

 

Oświęcim był we wtorek najlepiej strzeżonym miejscem w Polsce. Jak ktoś chciał się dostać do sektora dla widzów w Brzezince to musiał sie liczyć z kontrolami i musiał skorzystać ze specjalnego transportu, bo strefa wokół byłego obozu w Brzezince była zamknięta także dla pieszych. W całej gminie obowiązywał całkowity zakaz noszenia broni. Taką decyzję podjął Minister Spraw Wewnętrznych. We wtorek na uroczystości przyjechało ponad 40 rządowych delegacji. Wśród gości byli prezydenci Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy a także królewskie pary w Belgii, Holandii, Szwecji czy Norwegii. Przez cały dzień były również utrudnienia na drogach. Część ulic prowadzących do Brzezinki była zamkniętych. Kłopoty były również na trasach przejazdu delegacji z Krakowa do Oświęcimia.

 

 

 

(Marek Mędela/TVN24, x-news.pl/ew/ko)

Obchody 69. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz (2014)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię