„Obserwacje zwierząt za pomocą fotopułapek w naturalnym środowisku dostarczają cennych informacji na temat występowania konkretnych gatunków, ich ekologii, biologii, liczebności oraz relacji socjalnych. Zarejestrowany przez fotopułapkę Parku niedźwiedź kuleje na lewą, tylną łapę. Dysfunkcja wygląda na długotrwającą, zapewne utrudnia mu zdobywanie pokarmu i przemieszczanie, ale niedźwiedź daje radę” – poinformowali przyrodnicy.
Park opublikował krótki film z niedźwiedziem na swojej stronie facebookowej. Nagranie pochodzi z 29 maja.
Przyrodnicy zwrócili uwagę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zarejestrowany osobnik to ten sam, który został sfilmowany w rejonie Gorczańskiego Parku Narodowego w 2020 roku. Najpierw został nagrany w lipcu tegoż roku na obszarze Natura 2000 Ostoja Gorczańska, na wschód od Parku. Widać na filmie młodego, lekko utykającego na lewą, tylną łapę drapieżnika. Z początkiem grudnia oko fotopułapki dostrzegło go już w Gorczańskim Parku Narodowym.
Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W naszym kraju jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka.