Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Naczelny rabin Francji zwiedził z młodzieżą były niemiecki obóz Auschwitz

160-osobowa delegacja francuska, której przewodniczył naczelny rabin Francji Haim Korsia, zwiedziła w czwartek były niemiecki obóz Auschwitz. Przy pomniku ofiar w byłym Auschwitz II-Birkenau złożyli hołd zgładzonym podczas Holokaustu.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Wielki rabin Francji z wizytą w Muzeum Auschwitz

W „wizycie dla zachowania pamięci” rabinowi towarzyszył m.in. były więzień Auschwitz i Buchenwald Elie Buzyn, ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, przedstawiciele władz, duchowieństwa licealiści i studenci.

Francuzi zobaczyli m.in. ekspozycje w blokach: 4., która przybliża tematykę zagłady, a także 5., w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni, w tym włosy ofiar. Rabin zwiedził także stałą ekspozycję w poobozowym bloku 27, która jest poświęcona Zagładzie Żydów. Przygotował ją jerozolimski Instytut Yad Vashem.

W byłym Auschwitz II-Birkenau francuska delegacja widziała m.in. Bramę Śmierci, miejsce selekcji, a także ruiny po największych komorach gazowych i krematoriach.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Żydzi francuscy przed deportacją do stworzonych przez Niemców na okupowanych terenach obozów zagłady byli gromadzeni w obozie w Drancy. Został założony latem 1941 r. i przez dwa lata pozostawał pod nadzorem francuskiej policji. Później był kierowany przez SS. Do wyzwolenia w sierpniu 1944 r. przeszło przez niego ok. 70 tys. Żydów, z których 65 tys. trafiło do obozów zagłady na Wschodzie. Ogółem z ziem francuskich do Auschwitz deportowanych zostało ok. 69 tys. Żydów. Przeżyli nieliczni.

Do Auschwitz deportowano też wielu Francuzów - działaczy ruchu oporu, polityków, oficerów i intelektualistów. Najliczniejsze transporty dotarły do obozu 8 lipca 1942 r. – ok. 1 tys. osób, i 30 kwietnia 1944 r. - 1655 osób.

Naczelny rabin Francji odwiedzi jeszcze oświęcimskie Centrum Żydowskie i znajdującą się w nim synagogę. Współcześnie to jedyny ślad po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz.

Centrum kultywuje pamięć o społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła większość mieszkańców. Zajmuje się także edukacją ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum, centrum edukacyjne i synagoga Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna przetrwała wojnę. Na przełomie XIX i XX wieku w mieście było dziesięć świątyń.

 

(PAP,ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię