- Szyb "Dąbrówka" jest położony w Bolesławiu, gdzie było centrum kopalni "Olkusz-Pomorzany". Niedługo zostanie rozebrany i przeniesiony na Pustynię Błędowską. Będzie punktem widokowym, atrakcją turystyczną - wyjaśnia Tomasz Wójcik, rzecznik prasowy Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie. Kiedy? Najwcześniej za rok.
- A
- A
- A
Pustynia Błędowska. Nowa atrakcja: morze piasku widziane z kopalnianej wieży szybu
Szyb "Dąbrówka" po dawnej kopalni "Olkusz-Pomorzany" zostanie przeniesiony na Pustynię Błędowską w powiecie olkuskim. Wieża widokowa ma stać się nową atrakcją turystyczną tego miejsca.

Plan likwidacyjny kopalni "Olkusz-Pomorzany" - przyjęty w związku z zakończeniem wydobycia w 2020 roku (wyczerpanie złóż) - zakładał, że całe szyby, podobnie jak pozostała infrastruktura związana z kopalnią, zostaną zlikwidowane. Pojawił się jednak pomysł na zagospodarowanie wieży szybowej „Dąbrówka”.
Władze gminy Klucze porozumiały się z władzami ZGH, dzięki temu możliwe będzie przeniesienie wieży na Pustynię Błędowską, która jest odwiedzana przez rzesze turystów każdego roku (to jedna z ciekawszych atrakcji naszego regionu). Aktualnie tworzony jest projekt rozbiórki pozwalający zdemontować wieżę, podzielić ją na segmenty, a potem odtworzyć na pustyni.
Drugie życie Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska jest częścią Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, użytkiem ekologicznym oraz Specjalnym Obszarem Ochrony Siedlisk Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. I to dzięki tej ostatniej - Pustynia zyskała drugie życie. Dzięki unijnym środkom żołnierze i przyrodnicy powstrzymali zarastanie i niszczenie terenu zaliczanego do jednego z najcenniejszych w Europie. Wykarczowano karłowate laski brzozowo-sosnowe oraz zarośla samosiewów sosnowych. Dzięki temu na Pustynię powróciły chronione w całej Unii siedliska ciepłolubne i murawy napiaskowe.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Po wypadku w Libiążu zablokowana DW 933. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
15:05
Skuteczna alternatywa dla przeszczepu serca
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
-
13:49
Małopolski futbol ma nowego szefa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze