Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie do różnych zakątków świata, gdzie na msze święte i spotkania przyciągał rzesze wiernych. Dziś to oni przyjeżdżają do ojczyzny papieża, by w domu rodzinnym Ojca Świętego w Wadowicach poznać Jego korzenie i bogactwo ducha.

Przez wiele lat muzeum zajmowało tylko dawne mieszkanie Wojtyłów. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych ekspozycja została powiększona z 200 do ponad 1200 m², zajmując cztery kondygnacje.

Marcin Koczyba: Ekspozycja jest nowoczesna i zaskakuje różnorodnością zastosowanych form, dzięki którym turyści odwołują się do swoich wspomnień, emocji, wrażeń i najgłębszych uczuć, wyjaśnia ksiądz Łukasz Piórkowski, dyrektor muzeum:

Serce naszej instytucji to mieszkanie państwa Wojtyłów, które po dziś dzień wywołuje wśród naszych gości największe emocje. Kolejnym elementem, który budzi ogromne zainteresowanie, jest okres Krakowa, później strefa wyboru, które przenoszą bezpośrednio w świat uczuć, emocji, w tym przypadku osób obecnych na placu św. Piotra.

MK: W muzeum znajdują się autentyczne pamiątki, takie jak rękopisy, nagrania, osobiste przedmioty, szaty liturgiczne. Są też repliki, wśród nich fragment łodzi wzorowanej na używanej przez św. Piotra, krzyż, który stał na Placu Zwycięstwa w Warszawie podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Znajdziemy też multimedia, np. wielowymiarowe i przestrzenne projekcje, ruchomych obrazów, filmy, materiały dźwiękowe.

Ksiądz: Dzięki wsparciu i Funduszom Europejskim w roku 2010-2014 trwała przebudowa tej kamienicy i rzeczywiście te środki pomogły przywrócić historyczny wygląd tej kamienicy. I ona jest wizytówką nie tylko Wadowic, ale jest wizytówką całej Małopolski, całej kultury w Małopolsce. To rzeczywiście obiekt piękny. Przebudowa wyakcentowała, jak ta kamienica jest wyjątkowa, charakterystyczna, nie tylko z uwagi na to, że tutaj urodził się Jan Paweł II, ale z uwagi na swoją postać. Zatem cieszymy się, że te fundusze zostały efektywnie i skutecznie wykorzystane, aby przywrócić temu zabytkowi swoją świetność.

MK: Wystawa jest jedną z polskich atrakcji turystycznych, która przyciąga gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Oczywiście są też wycieczki szkolne.

Uczeń: Mieszkanie Karola Wojtyły bardzo mi się podobało. W fajnym stylu zostało odzwierciedlone właśnie, wydaje mi się, że właśnie tak wyglądało jego mieszkanie.

Nauczyciel: Dla mnie, wiadomo, Jan Paweł II był bardzo ważną osobowością, bo to było moje pokolenie. Uczestniczyło się w pielgrzymkach, mszach i tak dalej. Natomiast młodzi ludzie coraz mniej wiedzą o nim. To, że jest święty, to jest jednym z kolejnych świętych. Dlatego uważam, że w takim wieku, jeżeli młodzież ma już 14-15 lat, może zacząć rozumieć, że trzeba także widzieć, zobaczyć takie miejsca, które są związane z historią, żeby przypomnieć sobie też o tych ważnych Polakach, o tych ludziach, którzy po prostu coś dla Polski zrobili i coś znaczą.

MK: Przez pierwszy rok nową ekspozycję muzeum odwiedziło około 248 tysięcy osób z 94 krajów. W podłodze sali poświęconej pielgrzymkom znajdują się pojemniki z ziemią z miejsc, które odwiedził Jan Paweł II. Przywożą je goście, którzy przybywają z krajów odwiedzanych przez papieża z Polski.

Wartość projektu to 30,52 mln zł Dofinansowanie z UE: 10,37 mln zł. Beneficjentem jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.