Sesję przygotowały wspólnie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Miejsce Pamięci w Terezinie.
„Podczas sesji 'Czy przetrwamy wystarczająco długo, żeby zobaczyć następny dzień?' zostaną poruszone tematy funkcjonowania getta w Theresienstadt, jego roli w propagandzie Trzeciej Rzeszy oraz funkcjonowania w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau tak zwanego +Familienlager Theresienstadt+. Całość będzie tłumaczona symultanicznie na język angielski, czeski oraz polski” – oznajmił Łukasz Lipiński z biura prasowego oświęcimskiego muzeum.
Jak dodał, udział w sesji jest bezpłatny. Chętni muszą do środy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie muzeum. Link do uczestnictwa w sesji zostanie przesłany drogą elektroniczną.
W październiku 1941 roku na rozkaz obergruppenfuehrera Reinharda Heidricha utworzono getto Theresienstadt. Pierwsze transporty Żydów zostały do niego skierowane już w listopadzie tegoż roku. Początkowo do getta deportowano Żydów z okupowanych Czech i Moraw, a także z Niemiec, w tym z anektowanej Austrii. W późniejszym czasie także Żydów z okupowanych Niderlandów i Danii oraz ze Słowacji i Węgier.
Getto zostało oswobodzone przez Armię Czerwoną 8 maja 1945 r. Przez cały okres funkcjonowania w getcie w Theresienstadt Niemcy osadzili około 140 tysięcy osób, z czego ponad 37 tysięcy deportowano do KL Auschwitz. Utworzony został w nim obóz rodzinny. Pierwszy transport przyjechał 9 września 1943 roku. W sumie trafiło do niego ponad 17 tys. osób. Przeżyło 1,2 tys. Niemcy zlikwidowali Familienlager Theresienstadt w dwóch etapach - w marcu i lipcu 1944 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.